O czym pamiętać podczas kontrolnej wizyty u ginekologa?

ginekolog

Wizyta u ginekologa to częsty powód stresu wywołanego skrępowaniem i lękiem przed wykonywanymi badaniami. Choć strach nie może być lekceważony i należy czasem przyjrzeć mu się bliżej, to regularne kontrole stanu zdrowia są konieczne, by wykluczyć dolegliwości narządów rodnych.

W głowie rodzi się mnóstwo pytań: jak często należy chodzić na badanie kontrolne? Jak ono przebiega i o co warto zapytać lekarza podczas wizyty?

Przebieg badania ginekologicznego

ginekologia

Składa się ono z kilku części. Pierwszą częścią jest wywiad zdrowotny, podczas którego lekarz może zapytać o datę pierwszej miesiączki, zażywane leki, przebyte dolegliwości, choroby w rodzinie, a także o powód wizyty. Warto przed wizytą szukać pełnego spisu pytań, jakie może zadać lekarz i przygotować odpowiedzi wcześniej w domu. Często zdarza się, że pomijamy bardzo istotne informacje, które mogą mieć znaczenie dla przebiegu ewentualnego leczenia.

Kolejna część jest najbardziej stresująca dla pacjentek – obejmuje badanie ginekologiczne. Lekarz na początku ogląda zewnętrzne narządy płciowe, a następnie przechodzi do badania z użyciem wziernika. Jeśli pacjentka jest dziewicą, należy zastosować wziernik w mniejszym rozmiarze, by nie narazić błony dziewiczej na uszkodzenie. Druga część badania to tzw. badanie palpacyjne, podczas którego lekarz wkłada do pochwy dwa palce, a drugą rękę kładzie na brzuchu, badając w ten sposób macicę i jajniki.

Ostatnią częścią wizyty jest badanie piersi. Jeśli lekarz sam go nie sugeruje, warto o nie dopytać, dzięki czemu łatwiej będzie wykryć ewentualne nieprawidłowości, lub zwyczajnie upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Badanie ginekologiczne w przypadku dziewic

Wizyta w przypadku dziewic wygląda nieco inaczej. Oprócz wspomnianego już mniejszego rozmiaru wziernika, u dziewicy nie przeprowadza się USG dopochwowego. Zamiast tego badanie wykonuje się w formie klasycznego USG brzucha, które mimo tego, że może być oceniane jako mniej dokładne, również może dać bardzo dobry obraz tego, co dzieje się wewnątrz. Z kolei różnica w badaniu palpacyjnym polega na tym, że odbywa się ono przez odbyt lub przez pochwę, lecz z użyciem tylko jednego palca.

Warto jednak wiedzieć też o tym, że wielu lekarzy odchodzi już całkowicie od wziernikowania i badania palpacyjnego u dziewic, u których strach przed takimi badaniami może być dużo silniejszy, niż u kobiet, które już współżyły. W wyniku silnego stresu, mięśnie pochwy mimowolnie zaciskają się, utrudniając lub całkowicie uniemożliwiając badanie.

O co warto pytać podczas wizyty u ginekologa?

wizyta u ginekologa

Szczegółowe pytania zależą już od tego, jakie kwestie nurtują Cię w danej chwili najbardziej, lecz jest kilka rzeczy, o które warto zapytać. Pytamy o kwestie związane z prawidłowym przebiegiem cyklu miesiączkowego (np. kiedy nagłe krwawienia w trakcie cyklu mogą być powodem do niepokoju, a kiedy niekoniecznie), o czym może świadczyć krwawienie po stosunku (czy zawsze jest sygnałem czegoś poważnego).

Dziewice mogą np. zapytać, jak długo może trwać krwawienie błony dziewiczej po pierwszym razie. Możemy zapytać o najczęstsze zagrożenia płynące z określonych form współżycia (np. oralne, analne) i jak się przed nimi zabezpieczać. Przemyśl dobrze wszystkie swoje pytania i zapisz na kartce, dzięki czemu nic Ci nie umknie, a wizyta przebiegnie sprawniej.

Jak często należy badać się u ginekologa? Jakie objawy są sygnałem do wizyty?

Sygnałem do wizyt u lekarza są wszelkie niepokojące, odbiegające od normy objawy. Nietypowe bóle, krwawienia, zbyt obfite miesiączki powinny być ostrzeżeniem. Każda z nas jest inna i to, co u jednej kobiety niekoniecznie musi być powodem do niepokoju (np. istnieją kobiety, u których miesiączka w 24. dniu cyklu to norma), u innej będzie już powodem do umówienia wizyty.

Jak często powinnyśmy decydować się na wizytę? Zalecany czas to co pół roku – dzięki temu w porę wykryjemy ewentualne problemy. Szukasz dobrego ginekologa w Zawierciu? Zachęcamy do odwiedzenia NZOZ DENTYSTYKA – możesz liczyć tutaj na dobrych lekarzy, wysokiej klasy sprzęt i pełną dyskrecję.

Redaktor MK