Popularne przyczyny niepłodności

leczenie endometriozy

We współczesnym świecie wciąż jesteśmy narażani do pozorne niebezpieczeństwa, które z biegiem czasu mogą przekształcić się w poważny problem. Niepłodność jest jednym z nim i dosięga coraz większą liczbę par. Przyczyn występowania tej niedogodności może być naprawdę wiele, lecz dzisiejsza medycyna potrafi przybliżyć kilka najpopularniejszych powodów. Sprawdź czy należysz do osób zagrożonych i w razie konieczności skontaktuj się z lekarzem.

Kobiety i mężczyźni inaczej reagują na wiele czynników, dlatego też przyczyny niepłodności mogą być różne. Jednak ze względy na specyfikę dzisiejszych czasów, najpopularniejsze powody są uniwersalne i dotyczy stylu życia i funkcjonowania w środowisku.

Przyczyny:

  • Przebycie ostrych chorób zakaźnych i zabiegów chirurgicznych związanych z narządami płciowymi
  • Zaburzenia hormonalne i na tle genetycznym
  • Zaburzenia jajeczkowania (u kobiet) i erekcji (u mężczyzn)
  • Zanieczyszczenie środowiska
  • Palenie papierosów i innych używek
  • Stresujące życie
  • Nieprawidłowa dieta
  • Brak higieny intymnej
  • Niewydolność tarczycy
  • Nadmierna masa ciałaleczenie niepłodności

Przyczyny, jak widać, są zróżnicowane i dotyczą zarówno historii leczenia i przebytych chorób, jak i indywidualnych czynników. Bardzo wiele zależy od nas samych, tak jak w wielu przypadkach, tutaj także zalecany jest zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna oraz prawidłowa dieta. Jeżeli będziemy przestrzegali tych kilku zasad, z pewnością unikniemy w przyszłości wielu problemów zdrowotnych. Niepłodność jest jednym z nich, a liczba par, która zgłasza się do lekarza o pomoc, niestety ciągle rośnie. Przez nieświadomość i zaniedbywanie siebie, nasze hormony bardzo się niszczą, dlatego wykonywanie rutynowych badać krwi jest naprawdę istotne. Wczesne wykrycie niepłodności u młodych kobiet nie jest jeszcze przegraną sprawą, ponieważ istnieją metody leczenia, jednak w przypadku osób po 30 roku życia, możliwości jest coraz mniej.

U mężczyzn niepłodność pojawia się równie często co u kobiet. 40% niepłodnych Polaków to właśnie mężczyźni, ponieważ w ostatnich latach jakoś nasienia znacznie spadła i problem stał się powszechny. Najczęstszymi przyczynami niepłodności jest niezdrowe, tłuste jedzenie oraz brak niezbędnych minerałów. Inne powody to nadmiar alkoholu oraz uzależnienie od nikotyny, a przecież lekarze i biolodzy od lat nagłaśniają częste problemy wynikające z korzystania z używek. Można więc powiedzieć, że ignorancja to najczęstszy powód zarówno niepłodności, jak i wielu innych kłopotów zdrowotnych.

Artykuł powstał przy współpracy z KCM Clinic, więcej na www.kcmclinic.pl

 

Pan Lotto