Jak działa zamek do drzwi na kartę?

drzwi

Drzwi to niezbędny element każdego budynku, który zapewnia jego mieszkańcom lub użytkownikom bezpieczeństwo i prywatność. Wysokiej jakości drzwi pozwalają skutecznie izolować wszelkie pomieszczenia przed chłodem, a także zatrzymywać różnego rodzaju dźwięki co pozwala poczuć się bardziej prywatnie i swobodnie.

Warto jednak pamiętać, że aby drzwi spełniały swoją rolę i zapewniały bezpieczeństwo, muszą one być wyposażone w odpowiedni zamek, który to zapewni. Standardowe zamki stosowane w drzwiach różnego typu, zazwyczaj obsługiwane są przy pomocy klucza. Dzięki rozwojowi technologii i wdrażaniu coraz to nowszych rozwiązań obecnie coraz częściej można spotkać się z zamkami do drzwi na kartę. Warto więc wiedzieć czym są tego typu zamki, jak działają, jakie są rodzaje zamków na kartę, gdzie się je wykorzystuje i dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

Czym jest zamek na kartę do drzwi?

Zamki w drzwiach kojarzą nam się zazwyczaj z systemem mechanicznym, który obsługiwany jest za pomocą zwykłego klucza. Obecnie jednak coraz częściej wykorzystuje się w tym celu zamki elektroniczne, którymi steruje się za pomocą specjalnej karty. Tego typu zamki są dość proste w użytkowaniu i posiadają jeszcze sporo innych zalet, które sprawiają, że w wielu sytuacjach są one najlepszym rozwiązaniem. Jest to więcej znakomita alternatywa dla klasycznych zamków mechanicznych, które stosowane były dotychczas w wielu różnych miejscach.

Jak działa zamek na kartę?

Działanie zamka elektronicznego na kartę, nie jest zbyt skomplikowane, przez co system ten jest tak niezawodny i zyskuje coraz większą popularność. Sama zasada działania jest bardzo podobna do tradycyjnych zamków mechanicznych, a największą różnicą jest to, że za otwieranie i zamykanie drzwi odpowiedzialny jest elektroniczny system zapadek, którymi steruje się poprzez zbliżenie specjalnej karty do czytnika w zamku. Po tym, jak czytnik zidentyfikuje kartę i odblokuje zamek w drzwiach, użytkownik ma zazwyczaj kilka lub kilkanaście sekund na wejście do pomieszczenia, zanim zamek ponownie zablokuje drzwi w sposób automatyczny. Jest to bardzo przydatna funkcja, która znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. Niektóre zamki elektroniczne na karty posiadają także funkcję „nie przeszkadzać”, która sprawia, że wejście do danego pomieszczenia z zewnątrz będzie możliwe tylko przy pomocy specjalnej awaryjnej karty. Każdy zamek elektroniczny na kartę jest indywidualnie programowany i przypisywana jest do niego dana karta, tak samo, jak w zamkach mechanicznych przypisuje się do nich dany klucz.

Rodzaje zamków do drzwi na kartę

Zamki do drzwi na kartę mogą występować w różnych rodzajach w zależności od tego, jaką kartę stosuje się do ich obsługi. W tym celu zazwyczaj wykorzystywane są karty magnetyczne, karty zbliżeniowe, karty ze wbudowanym chipem lub też kartę z nadrukowanym kodem, która ma podobną zasadę działania jak kody kreskowe na różnego rodzaju produktach. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są jednak karty zbliżeniowe, które bardzo prosty sposób można zaprogramować i które są bardzo skuteczne w działaniu.

drzwi

Gdzie wykorzystuje się zamki na kartę do drzwi?

Zamki elektroniczne do drzwi na kartę, to rozwiązanie, które można obecnie stosować praktycznie w każdym dowolnym miejscu. Najczęściej jednak tego typu zamki stosuje się np. w hotelach czy różnego rodzaju pensjonatach. Drzwi hotelowe na kartę to dużo wygodniejsze rozwiązanie zarówno dla gości, jak i obsługi tego typu obiektów. Ponadto zamki na kartę pozwalają utrzymać kontrolę nad dostępem do poszczególnych pomieszczeń, mogą zapewnić również pełną rejestrację zdarzeń (czas wejść do pomieszczeń i wyjść) oraz w dużo łatwiejszy sposób administrować całym budynkiem. Zamki na kartę bardzo często są stosuje się również, w różnego rodzaju firmach, gdzie pracuje dużo osób i konieczne jest zadbanie o odpowiednią kontrolę dostępu do poszczególnych pomieszczeń w siedzibie firmy. Zamki na kartę pozwalają także na rejestrację wybranej liczby użytkowników, łączenie ich w grupy czy też przyznawanie określonych uprawnień, co znacząco ułatwia administrowanie budynkiem. Sporą zaletą tego typu rozwiązania jest również to, że w przypadku zgubienia karty lub dostania się jej w nieodpowiednie ręce, zamka nie trzeba wymieniać, a wystarczy go przeprogramować.

Redaktor MK