Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta staje się coraz bardziej popularną specjalnością wśród pacjentów, którzy często wybierają go na lekarza pierwszego kontaktu w razie problemów ze wzrokiem. Istnieje jednak wciąż wiele osób, które zadają sobie pytanie, kim tak właściwie jest optometrysta i kiedy należy się do niego udać. W poniższym tekście udzielamy odpowiedzi na te pytania.

Kim jest optometrysta?

Jest to lekarz zajmujący się diagnozowaniem chorób wzroku, a także dobieraniem odpowiednich metod korekcji, takich jak soczewki i okulary korekcyjne. Warto jednak pamiętać, że optometrysta nie zajmuje się chorobami oczu, a do tego nie ma uprawnień do wykonywania zabiegów chirurgicznych.

Optometrysta nieco różni się od innych dziedzin medycznych z zakresu leczenia wzroku. Aby zostać optometrystą, należy ukończyć studia z zakresu medycyny lub fizyki, o specjalizacji optometrycznej.

Czym zajmuje się optometrysta?

Po wyjaśnieniu, kim jest optometrysta, pora zakreślić zakres jego działań nieco dokładniej. Na jaką formę pomocy możesz liczyć w gabinecie optometrysty?

Porady dotyczące dbania o wzrok

Podczas wizyty możesz przeprowadzić nie tylko badania, lecz też po prostu z zaufanego źródła dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o wzrok u dziecka, seniora, czy też osoby pracującej przed ekranem.

Przeprowadzenie terapii widzenia

Polega ona na wykształceniu umiejętności posługiwania się zmysłem wzroku w sposób świadomy, tak aby móc poprawić komfort widzenia, a także usprawnić funkcjonowanie narządu wzroku. Optometrysta ma możliwość na podstawie badań i potrzeb pacjentów sporządzić odpowiedni plan terapii i przeprowadzić ją w swoim gabinecie, a także zalecić, jakie ćwiczenia powinny być wykonywane w domu.

Badania wzroku

Tak jak u okulisty, możesz liczyć na dokładne zbadanie wzroku. Badania te dotyczą m.in. oceny ostrości wzroku, pola widzenia, czy też prawidłowości ruchu gałki ocznej.

Dobór metody korekcji wzroku

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, optometrysta może w prawidłowy sposób dobrać metody korygowania wad wzroku, obejmujące okulary, soczewki, a także inne sposoby, pozwalające na poprawienie widzenia lub całkowite wyeliminowanie wady.

Kiedy należy udać się do optometrysty?

Kiedy pojawiają się kłopoty ze wzrokiem, możesz zastanawiać się, do jakiego specjalisty udać się w pierwszej kolejności. Wiele osób myśli wówczas o okuliście, lecz są przypadki, w których znacznie lepszym wyborem będzie optometrysta. Kiedy zatem się do niego udać?

  • Gdy do pogorszenia wzroku nie doszło na skutek choroby.
  • W sytuacji, gdy obraz jest rozmazany po mrugnięciu.
  • Gdy widzisz niewyraźnie pomimo stosowania soczewek lub okularów.
  • Gdy potrzebujesz pomocy przy doborze metody korekcyjnej wady wzroku.
  • Jeśli zmagasz się z częstymi bólami głowy.
  • Czujesz dyskomfort związany z noszeniem okularów lub soczewek.

Optometrysta Wrocław – w jaki sposób przebiega pierwsza wizyta?

Wizyta u optometrysty przebiega na podstawie podobnego schematu, jak w przypadku większości wizyt u lekarzy innych specjalizacji. Pojawiają się jednak pytania o to, jak się przygotować do wizyty i co warto zabrać ze sobą. Jak zatem może wyglądać taka wizyta?

  • Pierwsza wizyta zawsze zaczyna się od wywiadu zdrowotnego. Dlatego też zawczasu przygotuj sobie ostatnie wyniki badań wzroku, listę zażywanych leków, przebytych chorób i dolegliwości u siebie i w najbliższej rodzinie.
  • Określ również swoje potrzeby i zastanów się, czy bardziej zależy Ci na noszeniu soczewek, czy okularów. Może masz pytania o inne formy korekcji wzroku? Pomyśl o tym przed wizytą, by przebiegła ona jak najsprawniej.
  • Kolejnym etapem jest badanie, sprawdzające ostrość wzroku. Optometrysta sprawdzi również za pomocą foroptera, jaka mocna korekcja wzroku jest potrzebna. W ramach badań specjalista sprawdza również akomodację, ruchy oczu, a także widzenie obuoczne.

Podczas wizyty, jeśli zdecydujesz się na dobór soczewek, otrzymasz również informację na temat ich prawidłowego zakładania i zdejmowania, pielęgnacji i przechowania, a także higieny stosowania.

Niekiedy zdarza się, że w placówce przeprowadzane są specjalne szkolenia z zakresu zakładania soczewek, dzięki którym znacznie lepiej poradzisz sobie z tym zadaniem już w domu.

Optometrysta jest specjalistą, który może udzielić Ci pomocy pierwszego kontaktu z zakresu badania wzroku, doboru metody korygowania, a także udzieli porad związanych z pielęgnacją oczu na co dzień. Potrzebujesz wizyty u optometrysty we Wrocławiu? Nasi specjaliści już na Ciebie czekają w OneDayClinic.

Redaktor MK