Integracja sensoryczna Twojego dziecka

Duża część osób na pewno zdaje sobie sprawę, że wszelkie środki wykorzystywane do wspierania oddziaływań terapeutycznych i edukacyjnych są niezwykle drogie. Przykładem są pomoce logopedyczne, których ceny są niebotyczne. Chcąc solidnie wyposażyć gabinet logopedyczny należy liczyć się z ogromnymi kosztami, więc lepiej mieć w zanadrzu trochę odłożonej gotówki. Rzecz jasna nie każdy logopeda musi posiadać pomoce terapeutyczne, ponieważ wszystko zależy od tego, jakimi pacjentami się zajmuje. Jeśli chce się skupić na młodzieży, dorosłych i osobach starszych to pomoce edukacyjne są tak na dobrą sprawę zbędne. Inaczej rzecz ma się z dziećmi.

Warto korzystać z pomocy terapeutycznych

W przypadku przeprowadzanej terapii mowy u dzieci, należy mieć w gabinecie całkiem sporo pomocy logopedycznych. Ułatwią one całość oddziaływań, a do tego zachęcą dziecko do pracy. Ważną uwagę jednak jest to, by pamiętać o konieczności odpowiedniego rozlokowania po gabinecie wszelkich pomocy edukacyjnych. Powinny one znajdować się w zamykanych szafkach, z tego względu, że porozkładane na zewnątrz mogłyby zbytnio rozpraszać małego pacjenta. Każdy przecież zdaje sobie sprawę, że różne dzieci są. Jedne lepiej się skupiają, inne w łatwy sposób można rozproszyć. Jeśli zatem się chce, aby terapia przyniosła, jak najlepsze efekty to należy ograniczyć do minimum wszelkie dodatkowe bodźce, a pomoce logopedyczne wyciągać tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Chcąc otworzyć własny gabinet potrzebny jest ogromny wkład własny, chyba że będzie możliwość otrzymania dofinansowania. Obojętnie skąd by się pieniędzy nie brało, to dobrze jest pamiętać o tym, że nie wszystko trzeba od razu kupować. Szczególnie, że dużą część pomocy edukacyjnych można wykonać samodzielnie. A do tego wiele przedmiotów z najbliższego otoczenia można śmiało wykorzystać w terapii logopedycznej.

zabawki_liger

Pomoce prosto ze sklepu

I tak na przykład rewelacyjne do ćwiczenia oddechu są bańki mydlane. Dzieci je uwielbiają, dlatego można mieć pewność, że mały pacjent od razu zwróci swoją uwagę na prowadzącego zajęcia, ponieważ samodzielnie będzie chciało popróbować wydmuchiwać bańki. Przydają się również słomki, piórka, lekkie kuleczki i pomponiki- wszystkie te przedmioty świetnie sprawdzają się w usprawnianiu prawidłowego oddechu. Można również samodzielnie przygotować domino czy memo logopedyczne, które w sprytny sposób mogą zachęcić dziecko do mówienia. Na tego typu pomocach terapeutycznych można trochę zaoszczędzić, ale niestety są też takie, które trzeba kupić na przykład w sklepie Liger. Taką wręcz niezbędną pomocą logopedyczną są materiały wykorzystywane przy diagnozie. Zawierają one szereg zadań dostosowanych do konkretnych grup wiekowych, które sprawdzają zarówno sprawność narządów artykulacyjnych, słuch fonematyczny, wymowę głosek (w izolacji , w sylabach, wyrazach i zdaniach). Dzięki takiej pomocy diagnoza przebiec może dużo skuteczniej, głównie z tego względu, że żaden element nie zostanie pominięty. A to jest niezwykle ważne, ponieważ prawidłowo postawiona diagnoza warunkuje dobre efekty podejmowanych oddziaływań terapeutycznych.

Pan Lotto