Jak dobrać firany do kuchni?

tkanina trudnopalna

Firany są elementem niezbędnym w każdym tradycyjnym, polskim domu. Początkowo miały chronić domowników przez wzrokiem sąsiadów. Potem pojawiły się zasłony po to, by stworzyć wrażenie intymności jego mieszkańcom tuż po zmroku. Firany i zasłony są elementem dekoracji wnętrza i niezwykle eleganckim rozwiązaniem, organizującym przestrzeń mieszkania. Moda, obowiązująca w aranżacji wnętrz, dotyczy również rynku firan. Powinny one wraz z innymi elementami wyposażenia tworzyć spójną całość. 

Szeroka oferta nowoczesnych firan na metry

Rynek oferuje szeroki wybór tkanin firanowych o zróżnicowanej fakturze, gramaturze, a także kolorystyce, jednolitej lub we wzory haftowane albo drukowane. Ogromna paleta kolorystyczna od tych pastelowych, stonowanych, aż po bardziej wyraziste, pozwala wybrać taką ich barwę, która będzie idealnie komponowała się z pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczenia. Sprawdzą się one jako oryginalna dekoracja okienna, którą, ze względu na rodzaj materiału, można dowolnie upinać lub układać, zgodnie z własnym wyobrażeniem o aranżacji wnętrza za pomocą tkanin firanowych. Tkaniny, nie podlegające łatwemu modelowaniu, nieco sztywniejsze idealnie sprawdzą się zawieszone luźno na całej długości okna we wnętrzu urządzonym w stylu minimalistycznym, wymagającym prostoty form. Wiele sklepów sprzedaje tkaniny firanowe na metry. To pozwala dopasować firany do rozmiaru okna.

firany na metry nowoczesne

Nowoczesne firany na metry, jako element dekoracji wnętrza

Tkaniny firanowe z bogatymi wzorami, które dla lepszego efektu wizualnego można dodatkowo w sposób oryginalny zawiązać lub ozdobić oryginalną w kształcie spinką, idealnie sprawdzą się w stylu boho, rustykalnym lub vintage. Niezwykle ciekawym i niezwykłym rozwiązaniem są firany zdobione perłami lub kryształkami Swarovskiego, które pasują do romantycznych wnętrz w stylu glamour, nadając im lekkości, subtelności i oryginalności. Każdy salon lub sypialnia z firanami w ten sposób zdobionymi zyska na elegancji, nadając pomieszczeniu nieco ekskluzywnego wyglądu.  Tkaniny firanowe wykonane są najczęściej z batystu, organtyny i żakardu, co pozwala wybrać ten ich rodzaj, który najbardziej odpowiada nam pod względem grubości i przejrzystości. Dzięki szerokiej ofercie można je dopasować do różnego rodzaju wnętrza, czy będzie to elegancki salon w stylu glamour, czy wnętrze urządzone w stylu skandynawskim, wymagające prostych i delikatnych rozwiązań. Zaletą tkanin firanowych jest ich lekkość, zapewniająca jednocześnie odpowiedni poziom intymności, dzięki skutecznemu zaciemnieniu pomieszczenia.

Rynek oferuje bogaty wybór oryginalnych, pięknych i funkcjonalnych tkanin firanowych, które nie wymagają zawieszania w oknie zasłon, gdyż same doskonale sobie radzą z zapewnieniem intymności mieszkańcom domu. Wybierając tkaniny firanowe warto dobrać je odpowiednio do wysokości okna i pomieszczenia. Nic tak nie psuje pięknego wnętrza, jak za długa zasłona.  Dodatkowo przy zwierzętach domowych, czy małych dzieciach taka tkanina będzie narażona na ubrudzenie, a przez to wnętrze będzie wyglądało mniej estetycznie. Dlatego warto upewnić się, że długość firany będzie odpowiedniej długości i zamówić ją na wymiar.

Firany z tkanin trudnopalnych bezpieczną i ładną dekoracją wnętrza kuchni

Wybór dekoracyjnych i funkcjonalnych firanek do kuchni nie należy do najłatwiejszych ze względu na funkcję, jaką mają one pełnić w pomieszczeniu. Czasami pragniemy nimi dopełnić aranżacji wnętrza ze względu na ich walory estetyczne, a czasami mają pełnić funkcję praktyczną, zacieniać nazbyt nasłonecznione pomieszczenie, chronić przed wzrokiem sąsiadów, a także zapewniać bezpieczeństwo, ponieważ w kuchni mamy do czynienia z ogniem, który przy nieuważnym użytkowaniu może okazać się niebezpieczny.

Praktycznym rozwiązaniem w kuchni są tkaniny firanowe trudnopalne, które są dobrym rozwiązaniem nie tylko w domu, ale również w hotelach, restauracjach, kawiarniach i innych obiektach użyteczności publicznej, czyli wszędzie tam, gdzie zapewnienie bezpieczeństwa jest niezwykle istotne. Zaletą tkanin trudnopalnych jest to, że zamiast palić się płomieniem, ulegają topieniu, ograniczając w ten sposób rozprzestrzenianie się pożaru i nie wydzielając przy tym szkodliwych oparów i lotnych substancji. Warto, oprócz firan trudnopalnych, zaopatrzyć się w zasłony o podobnych właściwościach, a nawet tkaniny obiciowe po to, by stworzyć wnętrze o spójnym designie. Rynek oferuje szeroką paletę wzorów i kolorów tkanin firanowych, dlatego stworzenie estetycznego i funkcjonalnego pomieszczenia kuchennego nie wymaga wielkiego wysiłku. 

Wystarczy opracować koncepcję dekoracji okna kuchennego i zamówić tkaniny firanowe, na miarę naszych wyobrażeń i marzeń o eleganckiej i funkcjonalnej kuchni, odporne na działanie czynników zewnętrznych, także wysokich temperatur.

Pan Lotto