Jak działają soczewki multifokalne?

problemy ze wzrokiem

Z biegiem lat naturalne soczewki naszych oczu tracą na elastyczności. Oznacza to tyle, że pogarsza się ostrość widzenia, utrudniając tym samym widzenie z bliska. Warto jednak wiedzieć, że wzrok niszczy się od najmłodszych lat, a po 40 latach widzenie bez okularów staje się niekomfortowe. Z pomocą przychodzą soczewki multifokalne, które nie tylko poprawiają widzenie, ale ich głównym zadaniem jest korekcja wzroku.

Regularne wizyty u okulisty pozwalają na wczesne wykrycie prezbiopii, czyli starczowzroczności. Dzięki odpowiedniej diagnozie lekarz będzie w stanie dobrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe, korygując w ten sposób zachodzące zmiany. Do tego właśnie służą soczewki multifokalne.

Co to są soczewki multifokalne?

Soczewki mutlifokalne, inaczej nazywane soczewkami progresywnymi, służą przede wszystkim do korekty widzenia zarówno z bliska, jak i daleka. Dzięki ich uniwersalności nie jest już konieczne noszenie dwóch par okularów – jednych przeznaczonych do chodzenia, a drugich do czytania. Wystarczy tak naprawdę jedna para szkieł kontaktowych, która świetnie sprawdzi się w każdej sytuacji.

Osoby, które zmagają się z problemem widzenia po 40. roku życia, dzięki soczewkom multifokalnym odczują zupełnie inny komfort widzenia. Te soczewki kontaktowe występują w dwóch wersjach – jednodniowej oraz miesięcznej i są dostępne dla każdego. Z powodzeniem mogą je nosić nawet osoby, które nigdy nie musiały korzystać z soczewek kontaktowych.

problemy z widzeniem

Prezbiopia a soczewki progresywne

Prezbiopia, inaczej określana mianem starczowzroczności to wada wzroku, która występuje po 40. roku życia. Z racji tego, że z wiekiem zachodzą nieodwracalne już zmiany fizjologiczne, naturalna soczewka oka traci na swojej sprężystości. Pojawiają się problemy z akomodacją soczewki oka, czyli dostosowaniem wzroku do patrzenia z różnych odległości. Już pierwsze objawy prezbiopii sprawiają, że osoba po 40. roku życia odczuwa dyskomfort podczas widzenia zarówno z bliska, jak i z oddali. Bardzo często pojawia się zmęczenie oczu oraz bóle głowy.

Okulista, który szybko zdiagnozuje problem, może zaproponować soczewki kontaktowe multifokalne jako najlepszy sposób na korekcję wzroku. Problem nie zniknie, ale codzienne funkcjonowanie i widzenie będzie nieporównywalnie lepsze od noszenia kilku par okularów. Jak jednak działają soczewki progresywne i czy faktycznie warto w nie zainwestować?

Jak działają soczewki multifokalne?

Soczewki multifokalne, nazywane także wieloogniskowymi, są przeznaczone do korekcji prezbiopii. Ich sposób działania jest podobny do soczewek progresywnych stosowanych w okularach korekcyjnych. W praktyce w jednej soczewce multifokalnej pojawiają się różne moce, które są równomiernie rozłożone na całej jej powierzchni. W ten sposób osoby, które decydują się na noszenie soczewek wieloogniskowych, mogą dobrze widzieć z każdej odległości. Widzenie z daleka oraz bliska przechodzi niezwykle płynnie.

Liczba dioprii jest indywidualnie dostosowywana przez lekarza do wady wzroku pacjenta.

Kto powinien korzystać z soczewek multifokalnych?

Soczewki kontaktowe multifokalne są przeznaczone dla każdego, kto niezmiennie prowadzi aktywny tryb życia i ze względu na postępującą prezbiopię nie chce nosić dwóch par okularów. Soczewki progresywne są zatem idealne dla osób, których wzrok traci naturalną zdolność do akomodacji.

Soczewki multifokalne są zaprojektowane głównie z myślą o osobach po 40. roku życia, które nie chcą zmieniać swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Zwłaszcza, że jakość widzenia w soczewkach wieloogniskowych jest porównywalna do możliwości osoby o połowę młodszej. Soczewki multifokalne zaleca się głównie osobom w średnim wieku, a także starszym – nawet po 60 roku życia.

soczewki kontaktowe

Jak dobrać odpowiednie soczewki multifokalne?

Korekcyjnych szkieł kontaktowych nie należy kupować bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Należy udać się okulisty lub optometrysty, który przeprowadzi kompleksowe badanie wzroku. Na podstawie danych dobierze odpowiednie soczewki, które nie tylko poprawią jakość widzenia, ale także wpłyną na komfort widzenia. W dalszej konieczności pacjent sam decyduje na jakie soczewki chce się zdecydować – miesięczne czy jednodniowe. Z dużym prawdopodobieństwem będzie również testował kilka rodzajów i ostatecznie wybierze te, które nosiło mu się najlepiej. Po wybraniu odpowiednich soczewek multifokalnych nic już jednak nie będzie stało na przeszkodzie, aby kolejne zakupu zrobić w sklepie internetowym, specjalizującym w sprzedaży soczewek kontaktowych.

 

Pan Lotto