Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania wiąże się najczęściej z przejrzeniem ofert mieszkań w stanie deweloperskim lub dostępnych na rynku wtórnym. Dla kupującego liczy się nie tylko położenie, ładne zagospodarowanie terenu wokół osiedla, wielkość i rozkład mieszkania, lecz również bezpieczeństwo. Obecnie coraz więcej rodzin zaczyna zwracać uwagę na to, czy osiedle mieszkaniowe wyposażone jest w określone udogodnienia zwiększające poziom bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo jako ważny czynnik przy wyborze osiedla mieszkaniowego
Bezpieczeństwo jest jedną z największych potrzeb człowieka gwarantującą spokój wewnętrzny, poczucie harmonii i komfort psychiczny. O ile na początku XXI wieku nie było jeszcze powszechne, aby wspólnoty mieszkaniowe kładły na nie duży nacisk, o tyle obecnie już coraz więcej zarządców stara się, aby osiedla były wyposażone w infrastrukturę zapewniającą ich mieszkańcom poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Stojąc przed tak ważnym wyborem, jakim jest kupno mieszkania, nie sposób pominąć tej kwestii. Szczególną uwagę zwracają na nią młode rodziny z dziećmi, którym zależy na tym, aby ich miejsce zamieszkania i tereny do niego przylegające były czyste, bezpieczne, wolne od przejawów przemocy i wandalizmu. Decydującą rolę w zagwarantowaniu bezpieczeństwa na osiedlach pełni zarządca wspólnoty, który przy współpracy z mieszkańcami osiedla powinien wprowadzić właściwe rozwiązania w tym zakresie, aby osiągnąć powyższy cel.
Sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa na osiedlu mieszkaniowym
Sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa na osiedlach mamy wbrew pozorom całkiem sporo. Oto najważniejsze z nich.
Ogrodzenie
Montaż ogrodzenia to chyba najbardziej znana i najbardziej powszechna metoda na zwiększenie bezpieczeństwa. Ładnie dobrane ogrodzenie, współgrające z architekturą osiedla będzie nie tylko skutecznie odstraszać potencjalnych intruzów i złodziei, lecz również może pełnić bardzo funkcjonalną i praktyczną ozdobę, skomponowaną z zabudowaniami mieszkalnymi.
Oświetlenie osiedla
Dobre oświetlenie to podstawa. Pełni ono dwojaką funkcję. Zapewnia mieszkańcom komfort i wygodę w poruszaniu się po osiedlu w porze nocnej oraz zniechęca intruzów do poruszania się po terenie, który jest dobrze oświetlony. Z tego względu coraz więcej wspólnot mieszkaniowych podejmuje decyzję o montażu nowoczesnych lamp oferujących oświetlenie o odpowiednio dużej mocy.
Zamki na kod zabezpieczający
Zamki na kod są całkiem popularną formą zabezpieczenia stosowaną na osiedlach. Zamiast tradycyjnego zamka, z którym może poradzić sobie wielu złodziei, zastosowanie znalazły specjalne kody. Dopiero po ich wbiciu możliwe jest otwarcie drzwi, bramy, a nawet uruchomienie windy. Poprzez zastosowanie tego sprytnego rozwiązania blokowany jest dostęp na teren osiedla i do wnętrza budynków dla osób z zewnątrz.
Szlaban
Kiedyś popularne były klasyczne szlabany, których otwieranie i zamykanie kontrolował portier. Obecnie odchodzi się od tego rozwiązania i decyduje się na montaż szlabanów automatycznych, które otwierają się tylko, gdy nastąpi odczyt tablicy rejestracyjnej samochodu uprawnionego do wjazdu na teren osiedla.
Monitoring wizyjny
Monitoring wizyjny opiera się na montażu specjalnych kamer CCTV, które służą do monitorowania i rejestrowania obrazu w określonym obszarze. Działają w trybie ciągłym, umożliwiając podgląd obrazu z dowolnego urządzenia. Mogą również działać w trybie alarmowym, zapisując obraz, gdy tylko wykryją ruch lub, poprzez zamontowany czujnik termowizyjny- wzrost temperatury ciała. Istnieje także możliwość sprzężenia czujników z systemem centrali alarmowej w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia. Kamery CCTV wykorzystywane są do zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony mienia, zapobiegania kradzieżom i aktom wandalizmu. Montowane są nie tylko na osiedlach mieszkaniowych, lecz również mogą służyć do kontroli jakości pracy w zakładach produkcyjnych. Obraz z kamer CCTV może stanowić doskonały dowód, którym w razie potrzeby można okazać się na policji.
Wymienione powyżej metody na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na osiedlach stają się coraz bardziej powszechne. Mieszkańcy chcą czuć się bezpiecznie, dlatego zarządcy wspólnot mieszkaniowych coraz częściej decydują się na nowatorskie rozwiązania, dzięki którym mieszkańcy poczują się bardziej komfortowo. Systemy bezpieczeństwa są z roku na rok coraz bardziej udoskonalane. Skutecznie odstraszają i zniechęcają potencjalnych intruzów do kradzieży i aktów wandalizmu. Sprawiają, że mieszkańcy osiedli nie muszą już w takim stopniu obawiać się o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.