Jak poprawnie wywieszać flagę państwową?

uchwyt do flagi

Jeśli od czasu do czasu widzisz polską flagę powiewającą na elewacji budynku, to wiedz, że znajduje się ona tam bez powodu. Wiele osób ma problem ze spamiętaniem wszystkich dat świąt państwowych i religijnych, kiedy to flaga powinna znaleźć się przed naszym domem. Problematyczny jest również sposób, w jaki należy tę flagę powiesić. 

W jaki sposób wywiesić flagę państwową przed domem, a co ważniejsze – kiedy to zrobić? Okazuje się, że flagę państwową należałoby wywiesić tylko w określone dni roku, które zaznaczone zostały w kalendarzu na dany rok. W praktyce oznacza to konieczność zapamiętania wszystkich świąt państwowych, aby móc zgodnie z tradycją wyciągnąć schowaną flagę i zawiesić ją przed budynkiem. 

Kiedy wywieszamy flagi państwowe przed domem? 

To, kiedy wywieszamy flagi państwowe budzi wiele wątpliwości, zwłaszcza u osób, które do tej pory tego nie robiły. Pomimo tego, że polską flagę możemy bez przeszkód eksponować przez cały rok, warto wiedzieć, kiedy jej wywieszenie należy do naszego obywatelskiego obowiązków. 

Większość dni, kiedy należy wywiesić flagę państwową lub kościelną przed domem, została zaznaczona w kalendarzu. Jednak o kilku datach warto pamiętać i bez tego. 

Flagę państwową powinna zostać przez nas wyeksponowana szczególnie 2 maja, będącym jednocześnie Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dniem Polonii i Polaków za granicą. Oprócz tego flagi na elewacji budynku nie powinno zabraknąć w dniu kolejnym, czyli 3 maja w Święto Narodowe 3 Maja. Flagę polską należy wywiesić także w sierpniu i listopadzie, zwłaszcza: 

  • 1 sierpnia w Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, 
  • 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego, 
  • 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości. 

 

Wywieszanie flag kościelnych należy do rzadkości, jednak warto wiedzieć, że one również powinny znaleźć się na elewacji domu, bloków mieszkalnych czy budynków państwowych w ściśle określony dni. Pierwszym wyznacznikiem są oczywiście święta Wielkanocne oraz Święta Bożego Narodzenia. Flagi kościelnej nie powinno zabraknąć w Boże Ciało oraz we Wszystkich Świętych. 

uchwyty do flag

Rodzaje flag do powieszenia przed domem

W Polsce najczęściej spotyka się biało–czerwoną flagę państwową. Oprócz tego na budynkach sakralnych bardzo często można zauważyć flagę kościelną, flagę maryjną oraz flagę papieską wywieszaną zazwyczaj, aby uczcić wybór Karola Wojtyły na papieża. Rzadko natomiast wywiesza się flagę Unii Europejskiej bądź symbole narodowościowe innych państw. Te dwa ostatnie rodzaje flag swoje miejsce znajdują zazwyczaj na budynkach państwowych oraz ambasadach. 

Jeśli decydujemy się wywieszenie flagi, warto pamiętać o podstawowych zasad, dzięki którym cały proces odbędzie się w poszanowaniu dla symbolu i tradycji. Do standardów należy zaliczyć wywieszanie flagi polskiej odpowiednią stroną – białą częścią u góry, a czerwoną na dole. Nie można także zapomnieć o tym, że flaga powinna być czysta oraz niepostrzępiona, a także w żadnym wypadku nie dotykać ziemi. W Polsce obowiązuje zasada pierwszeństwa flagi państwowej nad innymi, dlatego jeśli decydujemy się na wywieszenie innych symboli, należy pamiętać, aby to biało–czerwony sztandar znajdował się na najwyższym poziomie i został zdjęty jako ostatni. 

Akcesoria niezbędne do wywieszenia flagi 

Z racji tego, że wywieszenie flagi na elewacji budynku powinno odbywać się w poszanowaniu do symbolu, konieczne jest zainstalowanie specjalnych uchwytów, które pozwolą na jej stabilne zamontowanie. Świetnie do tego sprawdzą się uchwyty do flagi montowane na elewację budynku, taras czy balkon, dzięki którym przymocowana flaga nie zostanie zerwana przez silny wiatr. 

Uchwyty flagowe występują w trzech różnych wariantach, umożliwiając tym samym wywieszenie jednej, dwóch, a nawet trzech flag. Specjalnie zaprojektowane uchwyty są odporne na warunki atmosferyczne, a jednocześnie chronią flagę przed zerwaniem oraz upadkiem na ziemię.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się uchwyty flagowe jednoramienne, podwójne oraz potrójne, umożliwiające zamontowanie nawet kilka rodzajów flag. Okucia wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo zabezpieczają pałąki flagi. Uchwyty flagowe sprawdzą się nie tylko do wywieszenia flagi państwowej przed domem. Z powodzeniem można wykorzystać uchwyty do jej wyeksponowania na elewacji urzędów miejskich, budynków usługowych czy nawet na latarniach. 

Pan Lotto