Jak zabezpieczyć firmę przed kradzieżami?

bezpieczeństwo

Łatwy dostęp do poufnych informacji naszego przedsiębiorstwa wręcz zachęca do tego, aby skopiować dane i ujawnić je osobom trzecim.

Nieuczciwe działania zarówno byłych, jak i obecnych pracowników bardzo często prowadzą do poważnych problemów związanych z ochroną danych osobowych czy tajemnic firmowych. Jak można zabezpieczyć firmę przed kradzieżami?

Do kradzieży danych i informacji poufnych dochodzi nie tylko z rąk byłych oraz obecnych pracowników. Coraz częściej słyszy się o osobach niepowołanych, które na różne sposoby starają się wejść w posiadanie wrażliwych danych bądź mienia firmy. Dlatego też warto zastanowić się nad rozwiązaniami, dzięki którym możliwe będzie wprowadzenie odpowiedniej polityki bezpieczeństwa danych. W jaki sposób zabezpieczyć firmę przed kradzieżą?

Co najczęściej jest wykradane z firmy?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma obowiązkami. Wbrew pozorom właściciel ma za zadanie zabezpieczyć wszystkie dokumenty i informacje, znajdujących się w jego posiadaniu. Oprócz tego, istotne jest uchronienie wszystkich tajemnic przedsiębiorstwa przed wyciekiem informacji, mogących dostać się w ręce konkurencji. Brak zabezpieczeń w firmie może doprowadzić do poważnych konsekwencji – zarówno prawnych, jak i finansowych.

Wycieki cennych informacji, niezależnie od tego, czy dochodzi do tego świadomie, czy jedynie poprzez omyłkowe udostępnienie ich osobom niepożądanych, to ogromne straty dla przedsiębiorstwa. Kary finansowe, jak i utrata wizerunku, który później trudno jest odzyskać, zachęca właścicieli firm do wprowadzenia dodatkowych systemów kontroli dostępu.

Jednak warto pamiętać, że kradzieży nie ulegają tylko dane wrażliwe. Nierzadko to dobra materialne, będące własnością firmy, najbardziej interesują potencjalnych złodziei. Sprzęt elektronicznym, na którym nierzadko znajdują się poufne informacje, a także przedmioty biurowe, bardzo często znikają z pomieszczeń.

Przedsiębiorcy niejednokrotnie zwracają uwagę, że kradzieży najczęściej dokonują osoby zatrudnione w firmie. Rzadziej natomiast przywłaszczenia dokonują byli pracownicy.

Jak zatem zabezpieczyć firmę?

Zabezpieczenie firmy – na czym polega?

Trudno powiedzieć, którzy przedsiębiorcy potrzebują zabezpieczenia swojego mienia i wszystkich informacji, na podstawie jakich budują swoją markę osobistą. Wbrew pozorom o odpowiednie zabezpieczenia powinien postarać się każdy właściciel firmy – niezależnie od tego, czy prowadzi dużą korporację, czy jedynie działalność kilkuosobową. Ochrona danych wrażliwych jest niezwykle istotna, a do wycieku informacji nierzadko dochodzi przez zupełną pomyłkę.

Zabezpieczenie firmy opiera się przede wszystkim na ograniczeniu dostępu do danych oraz niektórych pomieszczeń osobom, które nie posiadają odpowiednich uprawnień. Zabezpieczenia mogą uchronić przedsiębiorstwo przed dostaniem się ważnych informacji w ręce osób, których zakres obowiązków nie obejmuje posiadania takiej wiedzy.

Zabezpieczyć można zarówno obiekty materialne, jak i niematerialne, które mogłyby dostać się w niepowołane ręce. Pomimo zagrożenia płynącego z kradzieży, przedsiębiorcy nie wiedzą jakie kroki podjąć, aby uchronić własność firmy przed kradzieżą.

system bezpieczeńśtwa

W jaki sposób zabezpieczyć firmę przed kradzieżą?

Wbrew pozorom określenie standardów, a także regulaminów, mających na celu zarówno ochronę danych, jak i rzeczy materialnych, nie zawsze spełnia swoje zadanie. Nieuczciwy pracownik nie będzie przejmował się konsekwencjami płynącymi z ich złamania. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie dodatkowych działań, które pomogą poprawić bezpieczeństwo firmy.

Jednym z najlepszych rozwiązań to system kontroli dostępu do budynku. Takie działanie nie tylko zabezpieczy siedzibę firmy przed pracownikami, ale także uniemożliwi dostanie się do środka przez osoby niepożądane. Jest to jednocześnie najprostszy, ale przede wszystkim –najskuteczniejszy sposób ograniczenia dostępu do konkretnych pomieszczeń.

W zależności od tego, na jaką konfigurację się zdecydujemy i komu przypiszemy kartę dostępu, uchronimy wrażliwe sektory przed obecnością osób nie posiadających uprawnień. System zablokuje możliwość swobodnego poruszania się w miejscach, w których znajdują się wrażliwe informacje bądź kosztowne mienie.

To osoba do tego uprawniona będzie kontrolowała dostęp pracowników oraz osób z zewnątrz do konkretnych pomieszczeń, a w razie problemów – zweryfikuje kto mógłby być odpowiedzialny za wyciek danych. W przypadku systemu kontroli dostępu możliwe jest prowadzenie modyfikacji poprzez rozszerzanie uprawnień czy przypisywanie nowych osób. System doskonale współgra z monitoringiem, będącym inną formą zabezpieczenia mienia.

Redaktor MK