Jak poradzić sobie z zazdrością?

Chyba każdy z nas był kiedyś zazdrosny. Przedziwny mechanizm, skomplikowane uczucie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z istnienia takiego stanu. Nie każdy jednak wie, co może być i często – co jest przyczyną zazdrości. Oto najważniejsze czynniki powodujące, że bywamy zazdrośni w związkach. Wszystkie są połączone bezpośrednio z nami – dotykają nas bezpośrednio.

Niskie poczucie własnej wartości

Podstawowy czynnik “wywołujący” zazdrość. Boisz się, że będąc z kobietą w związku ona może znaleźć sobie bardziej do niej pasującego faceta; boisz się, że zostaniesz wymieniony na “lepszy model”? Ona rozmawia ze swoim kolegą a w Tobie się gotuje? Uważasz, że masz gorsze ciało/pasje/styl od innych? Wynika to właśnie z niższego poczucia własnej wartości. Ktoś, kto nie akceptuje siebie, nie uważa się za wartościowego mężczyznę – będzie mieć z zazdrością notoryczne problemy. To z kolei może prowadzić do takiego stanu jak…

Zajmowanie się cudzym życiem zamiast swoim, przeinwestowanie

Kolejny błąd, który bardzo często popełniają mężczyźni będący w związkach. Porzucają większość swoich pasji, znajomych na rzecz jak najczęstszego spotykania się z “ukochaną”. Bardzo mocno przywiązują się do kobiety. Zaczynają “żyć związkiem”, zamiast kontynuować swoje pełne pasji życie przed poznaniem danej kobiety. Traci na tym i on i ona. Po jakimś czasie, gdy kobieta nie ma czasu się spotkać (bo faktycznie jest zajęta, cały czas zajmuje się swoim życiem, pasjami, znajomymi) zaczynają się “wyrzuty” ze strony faceta – w końcu on żyje związkiem, a nie sobą. Ma nadmiar wolnego czasu, gdyż z góry zakłada fakt, że będzie się spotykać ze swoją kobietą. Kiedy ma nadmiar czasu, zaczyna myśleć, zastanawiać się nad związkiem, nad kobietą, nad powodem braku czasu z jej strony i wtedy zaczyna się…

Strach przed utratą kobiety i kontrola

Kolejny czynnik, który powoduje zazdrość i psuje związek. Najczęściej wynika to z niskiego poczucia własnej wartości. Taki mężczyzna, który boi się stracić kobietę (ponieważ jego i tak słabe ego na tym bardziej ucierpi) przewiduje w myślach negatywne wydarzenia, które mogą nastąpić (choć są to tylko myśli, które w rzeczywistości nie mają absolutnie miejsca!) i będzie za wszelką cenę przeciwdziałać temu. Prowadzi to do “profilaktycznej”, nadmiernej kontroli, która “dusi” drugą osobę i jest niezwykle toksyczna dla związku.

Jak radzić sobie z zazdrością

Jak sobie z tym poradzić?

Zaakceptuj siebie

Zacznij od wyeliminowania kompleksów. Masz za mało mięśni? – idź na siłownię. Problemy z trądzikiem? – umów się na wizytę u dermatologa. Bądź najlepszą wersją siebie. W ten sposób łatwo wyeliminujesz wszelkie kompleksy i pozbędziesz się obaw.

Żyj swoim życiem

Przed poznaniem kobiety miałeś swoje życie, znajomych, pasje. Dbaj o to! Gdy będziesz zajmować się swoim życiem to nie będziesz mieć czasu na zbędne analizowanie.

Zaufaj

Podstawowym elementem budującym zdrowy związek jest zaufanie. Pamiętaj o tym, że wiążąc się z kobietą – dajecie sobie wzajemnie “kredyt zaufania”. Unikaj więc kontroli i innych tego typu zachowań, które świadczyłyby o braku zaufania do kobiety. Interesuj się jej życiem, ale bez przesady. Staraj się w tym zachować złoty środek i pamiętaj: w Twoim życiu na 1 miejscu jesteś Ty. Bądź tego świadom!

Mam nadzieję, że tych kilka prostych wskazówek pomoże Ci poradzić sobie z zazdrością. Jeśli jest to niewystarczające – pomyśl o psychoterapii. Terapeuta pomoże zrozumieć Ci mechanizmy, który Tobą kierują i pomoże Ci nauczyć się nad nimi panować. Psychoterapia pomoże wnieść harmonię do Twojego życia i nauczy Cię tworzyć zdrowe relacje z innymi ludźmi.

Pan Lotto