Na budowie, zwłaszcza przy wykonywaniu takich elementów jak strop, ściany czy schody, konieczne będą pewne konstrukcje, które zabezpieczą ich stawianie. Dzięki nim uzyskujemy pożądany i trwały efekt.
Dodatkowo za pomocą tych konstrukcji, określanych mianem szalunków, można uzyskać nietypowe kształty ścian, a także zapewnić większe bezpieczeństwo pracownikom. Na czym jednak polega dokładna rola szalunków ściennych w procesie budowy budynków?
Co to są szalunki ścienne i jak je dzielimy?
Szalunki ścienne to drewniane lub stalowe konstrukcje, których zadaniem jest nadanie kształtu betonowej wylewce. Z ich pomocą można również w niecodzienne sposób postawić ułożenie ścian. Szalunki ścienne wykorzystuje się do zabezpieczenia otworów ścian, najczęściej do nadproży w otworach okien i drzwi. Są także elementem wspornym dla form ozdobnych podczas projektowania elewacji.
Szalunki ścienne dzieli się powszechnie na dwa rodzaje – lekko gabarytowe i średnio gabarytowe. Jest to związane przede wszystkim z ciężarem, który na siebie przyjmują. Podział wynika również na sposób montażu.
Rola szalunków ściennych na budowie
Szalunki ścienne, mimo że to tymczasowe konstrukcje, są niezbędne w procesu budowy. Nadaje ona kształt i podtrzymuje zastygający beton, bez nich nie jest możliwe wykonanie wielu elementów ściennych. Ich wykorzystanie przekłada się na jakość wykonania usługi. Niemożliwe jest dobre postawienie ścian bez szalunków.
Szalunki ścienne sprawdzają się przy zabezpieczaniu otworów ścian i nadproży okien czy drzwi. Są pomocne również podczas stawiania elementów ozdobnych elewacji – na przykład kolumn.
Systemy szalunków ściennych mogą być ocynkowane lub aluminiowe i każdy z nich charakteryzuje się mocną strukturą. Współcześnie szalunki są produkowane tak, aby ułatwić łączenie części ścian, przy uwzględnieniu innych systemów otworów w ścianach. Przydatne okazuje się również wykorzystywanie wymiarowej powtarzalności ścian oraz przenoszenie zestawów szalunków bez potrzeby nieustannego ich rozmontowywania.
Jakie szalunki ścienne wybrać?
Szalunki ścienne można wybierać spośród dwóch rodzajów – tych przeznaczonych do montażu ręcznego oraz montażu dźwigiem. Te drugie najlepiej sprawdzają się przy dużych budowach, gdzie obecny jest dźwig. Szalunki montowane ręcznie mają swoje zastosowanie przy mniejszych budowach, gdzie poradzą sobie z nimi pracownicy, którzy za pomocą odpowiedniego osprzętu postawią szalunki.
Szalunki ścienne – samodzielne wykonanie czy wynajem?
Samodzielne wykonanie szalunków ściennych jest ogromnie czasochłonne i kosztowne. Coraz rzadziej korzysta się z tego rodzaju stawiania szalunków, ponieważ wykonanie konstrukcji trwa długo i potrzeba do tego ogromnej ilości desek. Współcześnie konstrukcje szalunkowe drewniane są zastępowane metalowymi systemami szalunkowymi. I to właśnie je można wynająć.
Najem szalunków ściennych do projektu budowy budynku jest niezwykle opłacalny ekonomicznie dla małych firm, które jednocześnie nie wykonują kilku projektów budowlanych. Wynajęcie to tymczasowa inwestycja, która jednak zwraca się po podliczeniu kosztów konserwacji czy przechowywania elementów konstrukcyjnych. Ponadto samo zastosowanie szalunków ściennych nie jest długie – tylko do momentu wyschnięcia betonu, co trwa do miesiąca.
Montaż szalunków ściennych
W zależności od tego jakiego rodzaju szalunek zostanie wybrany, będzie się różnił sposób jego montażu, a także przeznaczenie. Szalunki małopanelowe świetnie sprawdzą się przy budowie małych domów, pomieszczeń gospodarczych czy przegród między pokojami. Natomiast szalunki wielopanelowe nadają się do budowy budynków wielopiętrowych i większej powierzchni. Najczęściej stosuje się do tego ogromne konstrukcje metalowe.
Sam montaż ścian opiera się na wcześniej przygotowanym fundamencie, w którym umieszcza się zbrojenie. To dokoła niego montuje się ramę obudowy.
U kogo warto wynająć szalunku ścienne?
Wiele firm oferuje wynajem szalunków każdego rodzaju – zwłaszcza ściennych. Warto jednak rozważyć skorzystanie z usług doświadczonej firmy, która na bieżąco dostosowuje się do potrzeb rynku i klienta, oferując nowoczesne i trwałe rozwiązania. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że szalunki ścienne powinny być również bezpieczne i dobrze pełnić swoją funkcję.
Szalunki ścienne – czy naprawdę są takie ważne?
Obecność szalunków ściennych na placu budowy jest konieczna do tego, aby poprawnie postawić ściany. Szalunki zapewniają ich stabilność oraz poprawny kształt, a także zapewniają bezpieczeństwo osób pracujących na budowie. Warto więc zadbać o ich jakość, a także łatwość w montażu.