Jakie wymiary powinna mieć kozetka lekarska?

kozetka

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, u rehabilitanta, fizjoterapeuty czy ortopedy nierzadko kończy się koniecznością położenia na specjalnym łóżku. W ten sposób pacjenci mają zapewnioną wygodę podczas badania, a lekarz czy fizjoterapeuta będzie mógł bez żadnych problemów zbadać chorego. Biorąc pod uwagę komfort pacjentów – jakie parametry powinna spełniać profesjonalna kozetka lekarska? O jakich wymiarach kozetka w gabinecie medycznym będzie najlepsza? 

Obecnie w sklepach ze sprzętem medycznym wybierać można spośród wielu praktycznych modeli kozetek lekarskich, które będą się od siebie różniły poszczególnymi detalami. Niektóre z nich są przeznaczone dla pacjentów wymagających większego podparcia, inne zaś wyróżniają się składaną konstrukcją, umożliwiającą przenoszenie łóżka lekarskiego bez żadnego problemu. Co zatem warto wiedzieć przed kupnem kozetki lekarskiej? 

Kozetka lekarska – podstawowe wyposażenie gabinetu medycznego

Kozetka lekarska to rodzaj stołu rehabilitacyjnego. Kozetka stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia profesjonalnego gabinetu lekarskiego lub fizjoterapeutycznego i służy przede wszystkim do przeprowadzania badań, zabiegów leczniczych oraz masaży. Z racji tego, że kozetka jest łóżkiem wielofunkcyjnym, swoje zastosowanie znajdzie w niemal każdej placówce medycznej – niezależnie czy jest to przychodnia państwowa, czy gabinet prywatny. 

Aktualnie kozetki dostępne w sklepach ze specjalistycznym sprzętem medycznym różnią się od siebie wielkością oraz poszczególnymi funkcjami. To, co je łączy i, co powinno znaleźć się w wybranej przez nas kozetce, to możliwość regulacji jej wysokości oraz kąta nachylania oparcia. Wynika to z komfortu zarówno pacjenta, jak i lekarza, który będzie mógł dostosować pozycje leżącą pacjenta do konkretnych potrzeb badania i zabiegu. 

Kozetki ze względu na swoje przeznaczenie, najczęściej są produkowane z materiałów odpornych na silne środki chemiczne, co pozwala na ich dokładne wyczyszczenie i przeprowadzenie pełnej dezynfekcji. 

Gdzie kozetka lekarska znajdzie swoje zastosowanie

W zależności od swoich dodatkowych funkcji, profesjonalna kozetka lekarska znajdzie swoje zastosowanie w gabinecie medycznym, w gabinecie rehabilitacyjnym lub fizjoterapeutycznym, w gabinecie masażysty.

Kozetki mobilne, które posiadają możliwość złożenia całego korpusu i łatwego przeniesienia mebla medycznego, doskonale sprawdzają się w pracy masażysty czy fizjoterapeuty. Specjalista może zabrać kozetkę lekarską do domu pacjenta, dzięki czemu nie tylko wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. 

Całkiem popularne są również kozetki lekarskie wyposażone w kółka obrotowe, co pozwala na dowolne umieszczenie łóżka rehabilitacyjnego w gabinecie. W razie potrzeby kozetkę na kółkach można przemieścić wraz z pacjentem. 

Wymiary kozetki lekarskiej 

Jedną z kluczowych kwestii jaka pojawia się przy wyborze kozetki lekarskiej jest jej minimalna i maksymalna długość. Należy pamiętać, że w przypadku gabinetów medycznych, kozetka, na której będzie przyjmowany pacjent, powinna być na tyle długa, aby każdy, niezależnie od swojej płci, wzrostu czy wagi mógł się na niej bez problemu położyć. 

Nic zatem dziwnego, że większość specjalistów decyduje się na zakup najdłuższej kozetki lekarskiej, jaka jest dostępna w sklepie producenta mebli medycznych. Wygoda, a jednocześnie wielofunkcyjność takiego wyboru sprawia, że kozetka doskonale spełnia swoją rolę i nie jest konieczna wymiana jej na nową. 

Przyjmuje się, że uniwersalna kozetka lekarska powinna mieć minimum 180 cm długości oraz około 55 cm szerokości. To optymalne wymiary leżanki, zapewniające tym samym komfort pacjenta poddającego się badaniu. 

Gdzie zamówić kozetkę lekarską? 

Ze względu na ścisłe wymogi sanitarne, meble medyczne do gabinetu lekarskiego lub rehabilitacyjnego, powinny być kompletowane jedynie w specjalistycznych sklepach ze sprzętem medycznym. Meble medyczne muszą posiadać odpowiednie certyfikaty oraz zostać wykonane z materiałów odpornych na ścieranie i łatwych w utrzymaniu czystości. 

kozetka

Dlatego też jeśli szukamy kozetki lekarskiej do swojego gabinetu, należy zapoznać się z ofertą sprawdzonych producentów mebli medycznych. Dzięki temu zyskujemy pewność, że kupowany przez nas mebel spełnia wszystkie standardy i wymogi norm medycznych, a także doskonale sprawdzi się w swojej roli. Dodatkową zaletą zamawiania jedynie u producentów mebli medycznych jest kompleksowa pomoc sprzedawców. W razie wątpliwości zawsze można dopytać o interesujące nas szczegóły. 

Redaktor MK