Alkoholizm jest chorobą XXI wieku, która mimo długoletniej historii medycznej jest ciężka do rozpoznania. Mówi się, że współcześnie uzależniona od alkoholu jest co 4 osoba, ale mało która zdaje sobie z tego sprawę. Wszystko przez niedopuszczanie do siebie takiej wiadomości oraz przez nieznajomość objawów, które towarzyszą początkowym alkoholikom. Zobaczmy więc jakie pierwsze sygnały są oznaką, że nałóg ten zyskuje kontrolę nad naszym życiem.
Czym jest alkoholizm?
Na samym początku warto jednak wyjaśnić, czym tak naprawdę jest alkoholizm. Szukając objawów, należy mieć na względzie, że jest to schorzenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, dlatego może wypływać na każdy aspekt życia. Popęd do alkoholu może być także tłumiony i tłumaczony różnymi innymi problemami zdrowotnymi, jednak aby nie dopuścić do szybkiego wpadnięcia w sidła nałogu, warto czym prędzej zdać sobie sprawę, że to trunek zaczyna rządzić naszym życiem, a nie my sami.
Jakie są pierwsze objawy alkoholizmu?
Początkowe oznaki wpadnięcia w uzależnienie od alkoholu nie są zbyt oczywiste. Ktoś mógłby sądzić, że alkoholikiem jest tylko ten, kto regularnie spożywa trunki, koncentruje całe swoje życie wokół alkoholu i nie potrafi sprostać obietnicom życia w trzeźwości. Natomiast te objawy występują zazwyczaj później, zaś na samym początku mogą się pojawić:
- trudności z kontrolowaniem ilości wypijanego alkoholu,
- picie po kryjomu,
- często urwany film,
- zaczynający się głód alkoholowy,
- objawy fizjologiczne: nudności, niepokój, zaburzenia snu,
- potrzeba spożywania coraz większych ilości, by poczuć się zaspokojonym.
Z czasem objawy te się nasilają i dołączają do nich niekontrolowane zachowania emocjonalne, z którymi już dużo ciężej sobie poradzić.
Co robić, gdy zauważymy objawy alkoholizmu?
Pierwsze objawy ciężko jest zauważyć samemu. Najczęściej to bliscy są w stanie dostrzec problemy alkoholowe i w takich wypadkach uzależniony nie powinien lekceważyć ich wniosków z obserwacji. Wiadomo, że mózg alkoholika działa inaczej i zwłaszcza na początku syndrom wyparcia jest największy, aczkolwiek to właśnie na tym wstępnym etapie należy zastanowić się nad sobą. Problemy z piciem widać czasem dopiero po latach, ale gdy zauważy się je na początku, to najłatwiej jest je zniwelować i całkowicie uwolnić się od nałogu. Aby jednak było to możliwe, warto skorzystać z pomocy innych.
Jak bliscy mogą pomóc w rozpoznaniu i leczeniu alkoholizmu?
Pierwszymi osobami, do których uzależniony powinien się udać, jest najbliższa rodzina i znajomi. Jeśli to oni zauważyli problem i starali się nam go uświadomić, to tym bardziej nie powinniśmy wzbraniać się przed rozmową z nimi. Przyznanie się do nałogu to żaden wstyd, a właśnie rozmowa z bliskimi jest w stanie ulżyć naszym problemom i jeszcze lepiej podjąć kroki na drodze do trzeźwości.
Bliscy mogą pilnować uzależnionego, by ten nie sięgał po alkohol, mogą pomóc szukać odpowiedniego terapeuty czy ośrodka leczenia uzależnień, a nawet wybrać się z nami na spotkania AA jeśli w taki sposób będą chcieli nas wesprzeć.
Jaka profesjonalna pomoc będzie najlepsza?
Jeśli zaś chodzi o podjęcie konkretnych kroków i specjalistyczne leczenie, to tutaj już kwestia jest bardzo indywidualna i zależy od fazy uzależnienia. Na samym początku najlepsza będzie terapia grupowa lub indywidualna. Takie metody jak odwyk czy detoks nie są potrzebne przy pierwszych objawach alkoholizmu, gdyż substancja nie zaczęła jeszcze silnie oddziaływać na organizm. Na początku liczy się wpływ na psychikę i ćwiczenie zachowań w społeczeństwie, które może zapewnić odpowiedni terapeuta. Leczenie alkoholizmu w Gdańsku wygląda właśnie w ten sposób i dzięki temu większość mieszkańców pomorza jest w stanie uchronić się od rozległego uzależnienia.
Jak więc widać, rozpoznanie alkoholizmu na samym jego początku ma bardzo duże znaczenie w późniejszym leczeniu. Choć objawy nie są za bardzo widoczne, to my sami czy nasi bliscy jesteśmy w stanie je zauważyć i podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne, by zapobiec dalszemu rozwojowi nałogu. Najważniejsza na tym etapie jest chęć zmian i zaufanie bliskim oraz specjalistom, którzy chcą nam pomóc. Dzięki temu jesteśmy w stanie całkowicie wyleczyć się z nałogu i dużo łatwiej żyć w trzeźwości.