Co się dzieje po odstawieniu alkoholu?

alkohol

Picie alkoholu, wbrew pozorom nawet w tych niewielkich ilościach, wywołuje szkodliwy wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu człowieka. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest całkowite zaprzestanie picia. U osób, które są uzależnione od alkoholu, może to stwarzać nie lada problem i wyzwanie, gdyż odstawienie etanolu będzie wiązało się u nich z wystąpieniem nieprzyjemnych, a niekiedy nawet niebezpiecznych objawów zespołu odstawienniczego.

Alkoholowy zespół abstynencyjny (odstawienniczy)-na czym polega?

Zespół abstynencyjny charakteryzuje się szeregiem nieprzyjemnych objawów, które doświadcza osoba wskutek zaprzestania picia lub znacznego zmniejszenia dawki alkoholu. Objawy zespołu odstawienniczego są tym silniejsze, im dłużej dana osoba znajdowała się w ciągu alkoholowym. Powodem wystąpienia zespołu abstynencyjnego jest konieczność poradzenia sobie organizmu ze wkroczeniem na tor normalnego funkcjonowania w momencie odstawienia trunku. Czas, jaki potrzebuje organizm na dojście do siebie i nauczenie się „wszystkiego od nowa” jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej oraz ilości spożywanych wcześniej dawek alkoholu. Bardzo duże znaczenie ma również to, czy zaprzestanie picia nastąpiło nagle, czy stopniowo. Odstawienie alkoholu dla organizmu, który był dotychczas przyzwyczajony do określonych jego dawek, jest swego rodzaju szokiem i nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz układu nerwowego.

Jakie są objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego?

Objawy zespołu odstawienniczego mogą być zarówno łagodne, jak i bardziej skomplikowane, stanowiące wówczas realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Wymagają one pilnej konsultacji z lekarzem. Oba rodzaje objawów mogą pojawić się już kilka godzin po odstawieniu alkoholu. Do łagodnych objawów zaliczyć możemy:

  • drżenie i ból mięśni,
  • ból kości i stawów,
  • nadmierną potliwość,
  • ból głowy,
  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • przyspieszone bicie serca,
  • biegunkę,
  • problemy ze snem.

O wiele groźniejsze, budzące niepokój i mogące powodować znaczne powikłania są następujące objawy zespołu odstawienniczego:

  • halucynacje alkoholowe (omamy wzrokowe i słuchowe),
  • majaczenie alkoholowe (delirium tremens)-zespół zaburzeń psychoruchowych objawiających się m.in. wysoką temperaturą, halucynacjami, kołataniem serca i zaburzeniami świadomości,
  • padaczka alkoholowa-nagłe i niekontrolowane drgawki całego ciała wywołane przez skurcze i rozkurcze mięśni. Stan ten wymaga obecności drugiej osoby, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom ciała podczas ataku.

Długoterminowe korzyści wynikające z odstawienia alkoholu

Zaprzestanie picia wiąże się z wystąpieniem wielu zalet, zarówno na podłożu fizycznym, społecznym, jak i psychicznym. 

  1. Poprawa ogólnego stanu fizycznego organizmu skutkująca lepszym samopoczuciem, większą ilością energii oraz lepszą jakością snu.
  2. Poprawa wyglądu, stanu skóry, włosów i paznokci.
  3. Poprawa zdrowia psychicznego objawiająca się znacznie rzadszymi epizodami depresji, większą zdolnością koncentracji i poprawą pamięci.
  4. Poprawa stosunków w rodzinie oraz relacji międzyludzkich.
  5. Osoba, dla której picie alkoholu przestało być głównym celem życiowym, bardzo często odnajduje siebie w nowym hobby przynoszącym jej satysfakcję i dającym motywację do dalszego samorozwoju.
  6. Osoba niepijąca może podejmować świadome i przemyślane decyzje. Inaczej niż w przypadku osób, które pod wpływem alkoholu decydują się na ryzykowne zachowania, których dopiero po czasie żałują.
  7. Odstawienie alkoholu pozwala na ujrzenie siebie i wszystkiego, co dzieje się dookoła takim, jakim jest w rzeczywistości, bez żadnych zniekształceń.
  8. Trwałe zaprzestanie picia umożliwia uświadomienie sobie, że tak naprawdę alkohol wcale nie rozwiązywał problemów, a jedynie odwlekał je w czasie i pogłębiał je.
  9. Rezygnacja z nałogu pozwala na zaoszczędzenie znacznych sum pieniędzy, które można przeznaczyć na coś znacznie bardziej przyjemniejszego.
  10. Pożegnanie z nałogiem umożliwi Ci nawiązanie innych, przede wszystkim wartościowych znajomości i przyjaźni, dzięki którym wzrośnie poczucie Twojej samoświadomości i własnej wartości.

alkohol

Detoks alkoholowy-sposób na walkę z nałogiem

Detoks alkoholowy stanowi pierwszy i jednocześnie najważniejszy krok w walce z nałogiem. Pozwala na sprawne i bezpieczne pozbycie się wszelkich toksyn nagromadzonych w organizmie wskutek rozpadu alkoholu oraz na uzupełnienie niedoboru wody i elektrolitów. Proces ten powinien zostać przeprowadzony przy pomocy terapeutów i specjalistów, którzy dysponują w tym zakresie odpowiednią wiedzą, doświadczeniem, a przy tym wykazują się dyskrecją, anonimowością oraz należytym szacunkiem i sympatią w stosunku do swoich pacjentów. Miejscem, które może pochwalić się tymi wszystkimi zaletami, jest specjalistyczny Ośrodek Leczenia Uzależnień „Przebudzenie” w Ligocie Pięknej koło Wrocławia. Dzięki wielu udogodnieniom, takim jak basen, strefa wypoczynku i relaksu, piękny i przestronny ogród czy biblioteka, detoks alkoholowy będzie przebiegał w komfortowych warunkach i w umilającym czas otoczeniu.

 Nie pozwól, aby alkohol decydował o Twoim życiu i niszczył Twój organizm. Już teraz skontaktuj się z nami i podejmij walkę z nałogiem!

Redaktor MK