Nowoczesne metody leczenia złamań kości u osób starszych

kości

U osób starszych urazy i złamania kości nie są tak proste do wyleczenia jak u młodych. Z wiekiem kości są dużo słabsze, a co się z tym wiąże – proces ich zrośnięcia znacznie się wydłuża. Powoduje to różnego rodzaju komplikacje i niejako zmusza lekarzy ortopedów do tego, aby wdrożyć nowoczesne metody złamań kości, aby jak najszybciej przywrócić pełną sprawność pacjentów. 

Osoby starsze ze względu na swój wiek i nierzadko problemy z mobilnością, są dużo bardziej narażone na pojawienie się złamań kości – zwłaszcza rąk i nóg. Zwiększone ryzyko złamań, a także wolniejszy czas zrostu gości znacznie wpływa na spadek komfortu życia seniorów i doprowadza do momentu, iż nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Dlatego też ortopedia w Opolu stawia na najlepsze rozwiązania, dzięki którym nawet najbardziej skomplikowane złamanie będzie zrastało się szybciej. 

Dlaczego złamania u seniorów wolniej się zrastają? 

Nieszczęśliwe wypadki towarzyszą nam na co dzień, ale to właśnie osoby starsze, ze względu na swój wiek, są bardziej narażone na ich wystąpienie. Zawroty głowy, a także zmniejszona koordynacja ruchowa uniemożliwiają niekiedy uniknięcie upadku, którego skutkiem jest podwyższone ryzyko złamania kości jednej z kończyn. Dodatkowo niekiedy przyczyną wystąpienia złamań w podeszłym wieku są inne problemy zdrowotne, bardzo często niezdiagnozowane bądź nieleczone. 

Z wiekiem spada gęstość kości, co przyczynia się do spowolnienia całego procesu zrostu złamania. Jest to naturalny etap, który rozpoczyna się po ukończeniu 40. roku życia. Niekiedy spadek gęstości kości jest związany ze zmianami będących wynikiem rozwijającej się osteoporozy. Nie tylko sama choroba będzie miała wpływ na wolniejszy zrost kości, ale również jest jedną z najczęstszych przyczyn złamań u osób starszych. 

Niektóre kości, pomimo zaawansowanego wieku pacjenta, będą się zrastać lepiej, inne w ogóle. Zupełne unieruchomienie kończyny to tylko tymczasowe rozwiązanie, gdyż kość, która nie jest obciążana, będzie zrastała się wolniej. Na problem ze zrastaniem kości będzie miał wpływ również niskie ukrwienie w niektórych kończynach oraz inne schorzenia. 

kości

Sposoby leczenia złamanych kości u osób starszych

Obecnie u osób starszych najczęściej dochodzi do złamania kości biodrowej, która wraz z upływem lat zużywa się, ściera i pęka przy nawet najmniejszym upadku. Jej leczenie to skomplikowana procedura, gdyż tkanka kostna sama z siebie nie zrośnie się do tego stopnia, aby pacjent mógł po kilku tygodniach unieruchomienia wrócić do pełnej sprawności. 

W przypadku złamań kości biodrowej konieczne jest przeprowadzenie operacji, gdzie kość zostaje wzmocniona lub zastąpiona endoprotezą. To właśnie wtedy tkanka kostna będzie miała większe szanse na zregenerowanie się, a pacjent możliwość rozpoczęcia rehabilitacji chodu. 

Podobnie jest w przypadku złamań kości udowej, która nie chce się zrosnąć. Nowoczesna technologia umożliwiła zastąpienie złamanej kości sztuczną, poprzez wstawienie endoprotezy montowanej przy wykorzystaniu między innymi cementu kostnemu. 

Implanty kostne sprawdzają się także w przypadku trudnych złamań kości śródstopia. 

Nowoczesne metody leczenia złamań seniorów 

Nieustannie rozwijająca się medycyna umożliwiła również leczenie złamań u seniorów  bez konieczności interwencji chirurga. Ortopedia jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi medycyny i wykorzystuje się w niej różnego typu działania, które mają  na celu przyspieszenie m.in. zrostu kości. 

Ortopeda, który stwierdzi brak zrostu kostnego, może wdrożyć procedurę przyspieszenia, czyli wykorzystania preparatów i urządzeń dopuszczonych przed FDA. Dzięki nim dochodzi do szybszej regeneracji kości. Pacjenci kierowani są na rehabilitację i fizjoterapię, gdzie wykorzystywane są między innymi zabiegi z laseroterapii, pola magnetycznego i ultradźwięków. 

W zależności od złamania i postępu zrostu, ortopeda podejmuje decyzję o skierowaniu na operację bądź rozpoczęciu leczenia niechirurgicznego przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i preparatów. W przypadku osób starszych zaleca się także rozpoczęcie suplementacji oraz leczenia w przypadku pierwszych objawów osteoporozy

Zwiększone ryzyko złamań u seniorów wiąże się z koniecznością zmiany trybu życia i zapobieganiem wystąpienia urazów kości. W przypadku ich pojawienia się, doskonałym rozwiązaniem na przyspieszenie zrostu kości jest wykorzystanie implantów. 

Redaktor MK