Praca w Szwecji – dla lekarzy i nie tylko

praca w Szewcji

Szwecja jest niezwykle pięknym krajem, świetnym dla miłośników sportów zimowych i nie tylko. Zapierająca dech w piersiach dziewicza przyroda i świeże powietrze zachęcają do pozostania w tym skandynawskim państwie na dłużej. Co ciekawe gęstość zaludnienia jest jedną z najniższych w Europie. Nie tylko ze względu na piękną naturę, coraz więcej ludzi, a w tym spory odsetek Polaków, postanawia się tam przenieść i rozpocząć pracę.

Wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej rynek medyczny znacząco otworzył się na naszych lekarzy. Poważne problemy kadrowe dają się we znaki wszędzie. Dlatego to szpitale biją się o lekarzy, a nie odwrotnie. Polskie placówki medyczne niestety nie oferują ani dobrej pensji ani komfortu pracy. Wielu lekarzy narzeka na stare urządzenia, które mogą spowodować więcej szkody niż korzyści. Niska pensja jest głównym powodem, który zmusza naszych specjalistów do podejmowania jak największej ilości płatnych dyżurów. Jak każdy się domyśla, zmęczony wielogodzinnym stresem lekarz nie pracuje już tak efektywnie. Liczba błędów popełnianych przez lekarzy stale wzrasta, tak samo jak niezadowolenie pacjentów. Nic więc dziwnego, że Polacy uciekają w poszukiwaniu lepszej pracy. W krajach skandynawskich, z solidną pensją, z pewnością poczują się docenieni.

Szwecja otwarta na polskich lekarzy

Aby mieć możliwość pracy jako lekarz w Szwecji musisz posiadać legitymację uprawniającą do wykonywania zawodu. Jednak to nie ona jest największym wyzwaniem dla osób poszukujących pracy w Szwecji. Znaczącym problemem jest język, który oprócz dziwnego brzmienia, nie należy pod względem gramatycznym do najłatwiejszych. Wymagane jest posiadanie odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego tę umiejętność. Co ważne prawo do pobytu dłuższego niż 3 miesiące mają tylko osoby pracujące. Więc osoby pracujące nie muszą starać się o specjalne zezwolenie na pobyt. Konieczne jest jedynie posiadanie szwedzkiego odpowiednika numeru pesel, ponieważ jest on niezbędny w załatwianiu spraw formalnych.

Pensja w Szwecji jest jedną z najwyższych w całej Europie. Mimo, że jej wartość się waha, i tak znacznie przewyższa standardową pensję lekarza w Polsce. Od jej wysokości zależy specjalizacja, doświadczenie. Specjalista z wieloletnim stażem może zarabiać nawet w granicach 50 tysięcy koron szwedzkich brutto miesięcznie. Zaskakujące? Zarobki stomatologów są minimalnie niższe, ale również zależą od stażu konkretnego lekarza. Władze w Szwecji nie ustalają płacy minimalnej. Obowiązuje 40-godzinny wymiar pracy w tygodniu, a każdemu pracowników przysługuje 28 dni urlopu rocznie. Liczba ta jest jednak dostosowywana do wieku pracownika i ulega stosownemu zwiększeniu.

Perspektywy dla lekarzy w Szwecji

Szwecja stawia na rozwijanie umiejętności lekarzy, dlatego częstą praktyką jest oferowanie nowym pracownikom darmowych kursów i szkoleń, tych medycznych jak i tych językowych. Szwedzkie szpitale charakteryzują się świetnymi sprzętami, dobrym personelem i okazałym wyglądem. Niektóre z nich są porównywane do pięciogwiazdkowych hotelów. Współpraca między specjalistami z różnych dziedzin jest bardzo dobra. Lekarze świetnie się dogadują i gwarantują perfekcyjną opiekę nad pacjentem. System w szpitalach został maksymalnie skomputeryzowany. Dane pacjentów można łatwo przejrzeć, uzupełnić czy poprawić w miarę potrzeby. Kto by nie chciał pracować w takich warunkach.

Jak zdobyć pracę w Szwecji? Warto zarejestrować się online na http://www.paragona.com/pl/strona-glowna/, która zajmują się rekrutacją do pracy w charakterze lekarza w Szwecji. Poszukuje ona stomatologów, lekarzy i pielęgniarzy. Często oferowane są także kursy języka szwedzkiego z naciskiem na medyczne terminy i zwroty.

Pan Lotto