Pracownik na etacie czy outsourcing? Która opcja jest lepsza?

Aktualnie rynek pracy różni się od tego, co było jeszcze kilka lat temu. Coraz więcej osób zakłada własne przedsiębiorstwa w zależności od potrzeb – szuka pracowników bądź zleceń dla siebie. Praca na etacie staje się coraz mniej popularna, ale jednocześnie przez wielu jest nadal pożądana. Inną formą zatrudnienia jest natomiast outsourcing. Która opcja jest lepsza?

Wbrew pozorom żadna firma nie funkcjonuje samodzielnie – trudno jest wykonać wszystkie czynności samemu. Zatrudnianie pracownika na etat, w oparciu na umowę o pracy, nierzadko wiąże się z dodatkowymi kosztami dla naszej firmy. Jednocześnie ma to także swoje zalety. Właśnie przez wydatki związane z zatrudnianiem pracownika na stałe, coraz bardziej popularne staje się ze zleceniem części pracy komuś z zewnątrz – tzw. outsourcing.

Outsourcing pracowników – co to właściwie jest?

Wbrew pozorom outsourcing nie polega na zleceniu konkretnego zadania osobie z zewnątrz, a na tymczasowym przekazaniu zadań i obowiązków zewnętrznej firmie lub agencji rekrutacyjnej, która nie jest bezpośrednio związana z naszym przedsiębiorstwem. Istotny jest fakt, że usługodawca specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Co ciekawe – to zewnętrzna firma podejmuje decyzję, co do funkcji, jaką będzie pełniła. Zleceniodawca jest natomiast nastawiony na uzyskanie pożądanych wyników, nie zaś sposobów ich osiągania. To świetny sposób na rozwój firmy – zarówno tej, która stawia pierwsze kroki, jak i już dłuższy czas funkcjonuje na rynku.

Zatrudnienie na etat a outsourcing

Wielu pracodawców nadal zatrudnia pracowników na etat, przez co musi się liczyć z dodatkowymi kosztami oraz czasem poświęconym na przeprowadzenie rekrutacji. Nie ma również pewności czy potencjalny kandydat podoła swoim obowiązkom i będzie dalej rozwiał działanie firmy na rynku. Posiadanie pracownika na etat oznacza także konieczność wypłacania mu pensji nawet w momencie, kiedy jego pomoc nie jest potrzebna, ponieważ w danym sektorze zaczyna się chwilowy przestój na usługi, które oferujemy. Takiemu pracownikowi należy również zapewnić miejsce pracy, kontrolować jakość wykonywanych obowiązków, a także nieustannie zlecać nowe obowiązki.

Przy outsourcingu nie ma takiego problemu – decydując się na konkretną firmę usługodawcy jasno określamy cel współpracy i od tego momentu nie musimy się niczym martwić. Dodatkowo w razie potrzeby zawsze można zrezygnować jeśli wyniki nie są zadowalające bądź w danym czasie nie potrzebujmy pomocy w rozwijaniu przedsiębiorstwa. Co ważne – koszty są znacznie niższe, a wszystkimi formalnościami zajmuje się firma zewnętrzna. Pracodawca otrzymuje konkretne wyniki.

Programista podczas pracy

Programista podczas pracy w domu.

Outsourcing w branży IT

W sektorze IT najczęściej można spotkać się ze zjawiskiem outsourcingu. Firmy zewnętrzne zajmujące się wykonywaniem określonych czynności samodzielnie zatrudniają specjalistów w danej dziedzinie, a następnie zapewniają im odpowiednie warunki pracy – sprzęt elektroniczny, biurko, przekąski i inne. Zleceniodawca natomiast nierzadko otrzymuje gotowy produkt i wyniki.

Prowadząc własną działalność w branży IT konieczne może się okazać zatrudnienie kilku specjalistów na etat. Każdy będzie znał inny język programowania i w inny sposób wykonywał czynności. Dlatego warto korzystać z outsourcingu, gdyż w zależności od zlecenia będziemy potrzebowali określonej osoby, z konkretnymi umiejętnościami.

Etat czy outsourcing – co jest bardziej opłacalne?

Współcześnie prowadzenie własnej działalności wiąże się z wysokimi kosztami –wynajem biura, zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków, kupno sprzętu i otworzenie kilku działów. Korzystanie z outsourcingu skutecznie redukuje konieczność płacenia za rzeczy, które nie są nam potrzebne. W zamian otrzymujemy konkretne wyniki, które mogą wpłynąć na rozwój naszej firmy.

 

Artykuł powstał przy współpracy z agencją rekrutacyjną HR GO Recruitment z Wrocławia, która aktualnie poszukuje pracowników dla branży IT specjalizujących się w Javie, C++, Magento, javascript czy android.

Pan Lotto