Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dlaczego się opłaca?

Budując dom w mieście czy na jego obrzeżach, gdzie mamy dostęp do sieci kanalizacyjnej, w ogóle nie rozważamy problemu pozbywania się nieczystości. Jednak nie wszędzie możemy korzystać z  takiego komfortu – w wielu gminach i miejscowościach widok tzw. szambowozów nikogo ani nie dziwi, ani nie szokuje, bo jest po prostu stałym elementem codziennej rzeczywistości. Obecnie jednak można postawić na nowoczesne rozwiązanie warte uwagi, czyli przydomową oczyszczalnię ścieków. Dlaczego jest to opłacalna inwestycja?

Oczyszczalnie biologiczne zamiast drenażowych

Jeszcze kilkanaście lat temu alternatywą dla szamba były przydomowe oczyszczalnie drenażowe, których funkcjonowanie wiązało się jednak z nieprzyjemnym zapachem w powietrzu. Obecnie Unia Europejska sprzeciwia się tego typu rozwiązaniom, dlatego oczyszczalnie drenażowe zostały zastąpione przez biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Co ważne, jeśli nie mamy możliwości podłączenia domu do kanalizacji oraz spełniamy określone warunki, możliwe jest otrzymanie dofinansowania do instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków i to w wysokości nawet 40 czy 50%. Dzięki temu przydomowa oczyszczalnia wcale nie będzie droższa od zastosowania zbiornika bezodpływowego, potocznie określanego mianem szamba.

Koszty? Początkowo teoretycznie większe, w praktyce zwracają się po kilku latach

Zarówno koszt, jak i częstotliwość wywozu nieczystości ze zbiornika bezodpływowego może być różny – w jednych gminach, gdzie występuje monopol, jednorazowy wywóz to nawet ponad 200 złotych, w innych 150, a w jeszcze innych około 100 złotych. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni opróżnić zbiornik raz czy dwa razy w tygodniu, miesięcznie wydajemy na ten cel co najmniej kilkaset złotych, a rocznie kilka tysięcy, podczas gdy roczny koszt utrzymania przydomowej oczyszczalni ścieków nie przekracza kilkuset złotych. Oznacza to, że oszczędności mogą sięgać nawet kilku tysięcy w skali tylko jednego roku.

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków 

Mieszkasz w województwie lubuskim bądź zachodniopomorskim i zastanawiasz się, ile może kosztować instalacja dla przydomowej oczyszczalni ścieków? Mamy odpowiedź na Twoje pytanie. Dla domu jednorodzinnego, z którego będzie korzystało maksymalnie 5 osób, a ilość wody i nieczystości produkowanych w ciągu doby nie przekroczy 830 litrów, koszty mogą wynieść 6,400 zł.  Jeśli dodatkowo klient zdecyduje się na opcjonalne wyposażenie w postaci studzienki rozdzielczej, kształtek i rur drenażowych oraz geowłókninę, dołoży 700 złotych. Dysponujemy ponadto możliwością instalacji znacznie pojemniejszych oczyszczalni, z których może korzystać nawet 20 osób! Wówczas w ciągu doby zbiornik przyjmie 2600 litrów wody i nieczystości. Okazuje się zatem, że koszty montażu przydomowej oczyszczalni ścieków dla domu jednorodzinnego są tylko nieznacznie wyższe od zbiorników bezodpływowych, za to późniejsza eksploatacja jest dużo tańsza.

A co, jeśli się przeprowadzę? Zabierzesz oczyszczalnię ze sobą

Nigdy nie wiemy do końca, jak potoczy się nasze późniejsze życie, co dla wielu osób rozpoczynających budowę domu stanowi spory problem. Bo jeśli zamontujemy przydomową oczyszczalnię ścieków chcielibyśmy, by nasza inwestycja się zwróciła. A co jeśli w krótkim czasie dostaniemy pracę w zupełnie innym rejonie Polski? Uspokajamy – będzie można z takiej oferty skorzystać, nie tracąc wcześniej wydanych pieniędzy. Zapewniamy bowiem możliwość przeniesienia zbiornika. Co więcej, jeśli któreś z naszych dzieci zdecyduje się zamieszkać razem z rodzicami, istnieje także szansa na rozbudowę i powiększenie zbiornika w taki sposób, by posłużył nam przez kolejne lata. Choćby dlatego jest to inwestycja nie tylko opłacalna, ale i elastyczna.

Chcesz być „eko”?    

Ze względu na postępujące zmiany zachodzące w środowisku, temat jego ochrony i ekologii staje się nam szczególnie bliski. Wychodzimy naprzeciw temu trendowi i zapewniamy ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków, dzięki którym nie doprowadzisz do zanieczyszczenia gleby, powietrza czy okolicznych wód. Pozostaniesz w ten sposób w zgodzie z naturą. Jak to się dzieje? Zanieczyszczenia, dzięki obecności bakterii, są rozkładane do prostych związków mineralnych neutralnych dla środowiska już w miejscu ich powstawania. Bez znaczenia pozostaje także poziom wód gruntowych – oczyszczalnię można zainstalować nawet na terenach, gdzie jest on wysoki.

Nasi specjaliści pomogą Ci na każdym etapie montażu przydomowej oczyszczalni ścieków – będą wspierać radą przy wyborze zbiornika oraz później, dokonując okresowych przeglądów i ewentualnych napraw.

Pan Lotto