Wiele jest narzędzi, które można wyróżnić jako narzędzia specjalne. Warto jednak wiedzieć, że narzędzia te mają podobną rolę. Zazwyczaj większość narzędzi specjalnych ‘’współpracuje ze sobą’’ podczas różnych prac budowlanych. Narzędzia specjalne to przede wszystkim gwintowniki, rozwiertaki, otwornice, dłutownice, wiertła oraz frezy. Zadaniem gwintownika jest wykonywanie nowych gwintów poprzez nacinanie gwintu. Są one zbliżone wyglądem do śrub. Rozwiertaki z kolei służą do obrabiania końcowego. Każdy z otworów, który został wywiercony wiertłem, musi zostać doprowadzony do odpowiedniego stanu. Dlatego używane są rozwiertaki najwyższej jakości. Otwornice są przydatne w przypadku tworzenia otworów w każdym materiale. Narzędzie to możemy stosować wymiennie w przypadku użycia szlifierki czy wiertarki. Dłutownica to narzędzie, które możemy zastosować w przypadku obróbki. Dzięki dłutownicy możliwe jest obrabianie materiału poprzez ruch prostolinijny. Narzędzie to nadaje się do obrabiania elementów pionowych. Wiertło, jako jedno z najbardziej znanych narzędzi, służy do wywiercania otworów różnej wielkości i długości. Wiertła możemy spotkać pod wieloma postaciami. Ich kształty są różnorodne, by możliwe było wykonywanie odpowiednich otworów. Dzięki tej różnorodności można dopasować wiertło do danego rodzaju prac. Natomiast frez używany jest do obróbki kamienia, drewna, metalu oraz tworzyw sztucznych. Istnieje wiele różnych wersji narzędzi specjalnych (jeśli chodzi o wielkości i kształty), a każda z nich dopasowana jest do konkretnego rodzaju wykonywanej pracy.
Jakie materiały używane są do produkcji narzędzi specjalnych?
Narzędzia specjalne są wykonywane z odpowiednio mocnych i trwałych tworzyw. Ich zastosowanie wymaga odpowiednich właściwości. Dzięki temu, dziś mamy możliwość korzystania z narzędzi wielu producentów, którzy używają materiałów najwyższej jakości, by stworzyć jak najlepsze narzędzia. Najczęściej narzędzia specjalne wykonywane są z dodatkiem płytki diamentowej – stąd popularna nazwa frez diamentowy. Dzięki postępom technologii, obecnie możemy korzystać z narzędzi, które wykonywane są z trudniej dostępnych materiałów. Często w ofercie wielu producentów możemy dostrzec narzędzia ze stali proszkowej lub kobaltowej. Pierwiastki są wykorzystywane do tworzenia najlepszych frezów. Do stworzenia stali szybkotnącej stosuje się różne pierwiastki, by wzmocnić stal i poprawić jej jakość. Węglik spiekany także stanowi jeden z najczęściej używanych tworzyw do wykonania narzędzi. Wszystkie tworzywa mają za zadanie zapewnić nam długą i właściwą używalność. Narzędzia, które służą do obróbki wielu materiałów i powierzchni, muszą zostać wykonane z trwałego i wytrzymałego tworzywa.
Naprawa narzędzi
Narzędzia specjalne wykonują bardzo odpowiedzialną pracę, przy czym czasami mogą ulec uszkodzeniu z różnych powodów. Firmy, które oferują naprawę narzędzi specjalnych, mogą zapewnić nam zwrócenie narzędzi we właściwym stanie. Często także możemy liczyć na modyfikację narzędzi – czasami narzędzia takie jak frez czy dłutownica, wymagają wydłużenia lub skrócenia. Głowice dość często mogą ulegać otarciom, więc należy dokonywać regularnych konserwacji narzędzi i przeglądów. Dzięki naprawie możemy uzyskać stare narzędzia, które będą całkiem jak nowe. Stan narzędzi jest najważniejszy – za ich pomocą wykonujemy wiele różnych prac. Nie możemy więc dopuścić do ich usterek czy zniszczeń. Wybór odpowiedniej firmy, która zajmie się naprawą naszych narzędzi, powinna być właściwie przemyślana. Naprawa narzędzi wymaga długiej i wymagającej pracy z drobnymi elementami. Jej koszt jest jednak o wiele niższy, niż koszt zakupu zupełnie nowych narzędzi specjalnych do obróbki materiałów i tworzyw.
Należy pamiętać o tym, że w każdej fabryce jest niezbędne odpowiednie nasmarowanie maszyn. Dzięki temu maszyny są o wiele bardziej żywotne i odpowiednio zakonserwowane. W odpowiednim doborze systemu centralnego smarowania polecamy firma Prooil, która ma ogromne doświadczenie w tworzeniu odpowiednich instalacji dla swoich klientów.