Zabieg wstawiania licówek – na czym polega?

licówki zabieg

Licówki to cieniutkie płatki wykonane z porcelany. Ich grubość najczęściej wynosi od 0,1 do 0,2 milimetrów. Są one stosowane jako sposób na piękne zęby. Wiele jest sytuacji, w których można zastosować tę metodę. Licówki są bowiem idealnym rozwiązaniem na defekty zębów. Są to np. trwałe przebarwienia, ukruszenia, krzywizny i szpary pomiędzy zębami. Obecnie, licówki stanowią jedną z bardziej skutecznych metod pozbywania się problemów z zębami.

Jak przebiega wstawienie licówek? – Otóż, na samym początku, dentysta musi mieć pewność, że pacjent jest gotowy na noszenie licówek. Przed wstawieniem licówek, należy dokładnie zbadać jamę ustną oraz wykonać zdjęcie rentgenowskie. Oprócz tego, dentyści stosują urządzenie zwane łukiem twarzowym. Łuk stosuje się po to, by zarejestrować i ustalić wszystkie indywidualne cechy zgryzu pacjenta.

Z zabiegu wstawienia licówek może skorzystać każdy, kogo zęby są w idealnym stanie. Licówki są bowiem przyklejane do zewnętrznej części zęba. Każdy ząb musi być więc zdrowy i wybielony, by możliwe było nałożenie licówek.

Wskazania i przeciwwskazania

Ze stomatologii estetycznej może dziś korzystać każdy z nas. Istnieje wiele wskazań, które są głównymi powodami, dla których decydujemy się na wykonanie takiego zabiegu. Dla wielu osób, problemy z uzębieniem stanowią nie tylko zdrowotny problem. Często, pęknięte lub żółte zęby są naszym powodem do wstydu. Dlatego, na zabieg wstawienia licówek decyduje się tak dużo osób. Podstawowe powody, dla jakich wykonujemy zabieg wstawienia licówek, to między innymi:

  • Widoczne przebarwienia na zewnętrznej stronie zębów – zwłaszcza na przednich,
  • Pęknięcia zębów,
  • Zniekształcone lub nierówne zęby,
  • Zbyt krótkie zęby, zwłaszcza przednie,
  • Diastema lub inne szpary pomiędzy zębami.

Istnieją również przeciwwskazania, które wykluczają nas z wykonania takiego zabiegu. Do najbardziej znanych przeciwwskazań należą: próchnica, kamień nazębny, ubytki, zapalenia dziąseł oraz podobne problemy uzębienia. Warto jednak pamiętać, ze przeciwwskazania można wyleczyć, po czym dentysta może zapisać nas na zabieg wstawiania licówek. Dlatego tak naprawdę każdy z nas może skorzystać z tej metody na poprawienie stanu i wyglądu swoich zębów.

Istnieją jednak sytuacje, w których trudniej będzie postarać się o możliwość przebycia tego zabiegu. Mianowicie, jest to niezdrowy nawyk obgryzania paznokci lub zgrzytanie zębami. Licówki są dość drogie, przez co należy o nie szczególnie dbać. Zgrzytanie zębami może doprowadzić do ich szybkiego uszkodzenia i w efekcie do odklejenia. Jeśli chcemy wykonać licówki mając chore zęby lub niektóre z powyższych problemów, dentysta musi ustalić plan leczenia i przeprowadzić konkretne zabiegi. Przed wstawieniem licówek, należy również wybielić zęby.

Korzyści ze stosowania licówek

Celem stosowania płatków porcelanowych, jest znaczna poprawa estetyki naszych zębów. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chętnie decydują się na przeprowadzenie takiego zabiegu. Białe, piękne i równe zęby, to element, który szczególnie podkreśla urodę. Obecnie, zabieg wstawiania licówek można wykonać praktycznie w każdym gabinecie dentystycznym. Jest to sposób na poprawę estetyki naszego uzębienia.

Każdy z nas marzy o idealnym, śnieżnobiałym uśmiechu. Dziś jest to możliwe właśnie dzięki nowym możliwościom stomatologii estetycznej. Zabieg wstawienia licówek jest całkowicie bezpieczny. Wstawienie licówek pozwala nam uzyskać piękny wygląd i uśmiech. Obecnie stomatolodzy w Szczecinie są w stanie przeprowadzić ten zabieg u każdego z nas.

Pan Lotto