Zalety korzystania z kasku budowlanego

kask ochronny oraz sprzęt do pracy na wysokościach

Kaski budowlane to nieodłączny element ochronny stosowany przez pracowników różnego szczebla pojawiających się na placach budowy, ale też przez pracowników magazynów, hurtowni czy niektórych zakładów przemysłowych. Ich zastosowanie ma na celu przede wszystkim ochronę głowy przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi zderzeniem z ciężkimi, twardymi elementami konstrukcji. Wbrew pozorom to właśnie głowa jest najsłabiej zabezpieczaną częścią ciała wielu pracowników i jednocześnie punktem, w przypadku którego wypadki w pracy mogą być najbardziej niebezpieczne. Jakie są zalet korzystania z kasków budowlanych na placach budowy i poza nimi?

Urazy głowy jednym z najczęstszych wypadków w pracy

praca w kasku budowlanymJak podają statystyki wypadków przy pracy, nawet 12% zgłoszonych wypadków wiąże się z urazami głowy. Co gorsze, aż 28% wypadków śmiertelnych obejmowało znaczące urazy głowy. Na tego typu statystyki warto zawsze zwracać uwagę, bo choć wielu pracodawców szczyci się nienaganną postawą wobec obowiązujących przepisów BHP, wiele zakładów podchodzi do nich dość wybiórczo i w połączeniu z lekceważącym podejściem pracowników o wypadki naprawdę nie trudno. Noszenie kasku budowlanego bywa kłopotliwe – wielu pracowników twierdzi, że kask przeszkadza w zachowaniu swobody ruchów i jest generalnie niewygodny, przez co wzrasta ryzyko jego nienoszenia. Sam kask może zapobiec jednak wielu uszkodzeniom ciała.

Na placu budowy zagrożenie stanowią zarówno spadające przedmioty, jak i wystające elementy konstrukcyjne, przemieszczające się obiekty, oraz pracujące maszyny. Zagrożeniem jest też sam upadek pracownika, który trafiając głową w podłoże może doświadczyć wielu groźnych urazów skóry głowy, kości czaszki, kręgów szyi oraz mózgu. Hełmy bądź kaski ochronne są jedynym systemem ochrony dla głowy i w parze z osłoną oczu, twarzy czy uszu mogą zabezpieczyć przed wyżej wymienionymi na placach budowy, ale też w pracach przemysłowych, pracach na wysokościach, pracach pod ziemią, w leśnictwie, hutach czy branży energetycznej.

Kiedy noszenie kasku budowlanego jest konieczne?

kask ochronny na głowieZgodnie z obowiązującym Kodeksem pracy i zasadami BHP, kaski ochronne powinny być stosowane w pracach stwarzających bezpośrednie lub pośrednie ryzyko urazów głowy. Ich wykorzystanie na placu budowy jest konieczne, szczególnie gdy pracownicy korzystają z rusztowań a dookoła pracują ciężkie maszyny.  Co ciekawe, obowiązek noszenia kasku budowlanego pojawia się także podczas wykonywania prac montażowych i instalacyjnych. Poza branżą budowlaną, zabezpieczenie głowy kaskiem jest konieczne w trakcie wykonywania prac na mostach, masztach, wieżach, stalowych konstrukcjach energetycznych (a więc na wysokościach), prac z materiałami wybuchowymi, a także podczas wykopów.

Zalety korzystania z kasku budowlanego

Podstawową rolą kasków budowlanych jest ochrona głowy przed urazami i to ją należy wymienić jako główną zaletę stosowania kasków na placach budowy czy w innych środowiskach stwarzających zagrożenie uszkodzenia czaszki. Same kaski budowlane mogą spełniać jednak jeszcze jedną rolę – ich kolory, dobrane nieprzypadkowo, ułatwiają identyfikację pracowników i ich ról na placu budowy. Choć wymogi dotyczące koloru kasków nie są narzucone prawnie, istnieją konwencje systematyzujące używanie konkretnych kolorów kasków do określania poszczególnych funkcji. Zgodnie z nimi, kaski żółte przeznaczone są dla pracowników fizycznych, białe dla kierownika budowy, inspektora nadzoru oraz dla inżynierów, niebieskie dla robotników na wysokościach, operatorów maszyn, elektryków i energetyków, zielone dla pracowników BHP, czarne dla architektów, a czerwone dla praktykantów i gości pojawiających się na budowie. Wykorzystanie kolorów kasków pozwala szybko zidentyfikować role pracowników nawet tym, którzy pracując na wysokości nie będą widzieli twarzy swoich współpracowników.

Pan Lotto