Nieodpowiednia dieta skutkuje często boleściami lub chorobami. Ostatnio, coraz częściej można usłyszeć o powiązaniach diety ze stanem naszego kręgosłupa.
Na samym początku trzeba przypomnieć, że dieta nie powinna składać się z samych owoców i warzyw. Zbilansowana dieta to podstawa, dlatego do każdego posiłku musimy włączyć witaminy, białko, węglowodany i tłuszcze. Ogólnie, dieta to styl żywienia, jaki stosuje każdy z nas. Proces odchudzania jest niestety zbyt często stosowany na własną rękę. Wiele osób błędnie uważa, że im mniej jemy tym lepiej. Fakt, ilość spożywanych pokarmów również ma znaczenie, jednak najbardziej liczy się jakość naszych posiłków oraz ich częstotliwość.
Odchudzanie jest szkodliwe, jeśli na siłę odmawiamy sobie pokarmów. Nie jest to ani zdrowe, ani skuteczne – posiłki powinny stanowić przyjemną część dnia. Najczęściej, odmawianie sobie większości pokarmów i produktów działa negatywnie na nasz organizm, powodując jego osłabienie. Nieprawidłowe odchudzanie się ma negatywne skutki, tak samo jak nieprawidłowe odżywianie się, gdzie większość pokarmów nie zawiera składników odżywczych.
Aby ustalić dla siebie odpowiednią dietę, najlepiej byłoby skonsultować się z dietetykiem. Jest to osoba, która zna na pamięć tabele odżywcze oraz produkty, które należy spożywać podczas procesu odchudzania. Dlatego warto jest skorzystać z usług dietetyka, który ustali nam jadłospis i podzieli dawki białek, węglowodanów oraz witamin na poszczególne posiłki.
Odpowiednia dieta – na co zwrócić uwagę?
Aby skutecznie dopasować dietę do naszych potrzeb, należy odpowiednio określić nasze ulubione produkty. Istotne jest, by nie ‘wpychać’ w siebie na siłę zdrowe, popularne owoce czy warzywa. Jeśli będziemy jeść to co lubimy, łatwiej będzie nam zjeść przygotowany obiad czy deser. Istotne są również ilości posiłków. Musimy przygotowywać sobie dietetyczne posiłki, którymi się faktycznie najemy. Ważne jest, by nie objadać się do syta, aby czuć się dobrze po obiedzie. Nie można jednak przesadzać w drugą stronę – posiłki muszą dodać nam witamin i energii na kolejne godziny dnia.
Podczas ustalani diety, warto pomyśleć o wszelkich dodatkach, takich jak kiełki, nasiona chia czy seler naciowy. Niektóre produkty, nawet w bardzo małych ilościach są w stanie dostarczyć nam ogromną (czasem wręcz dzienną) dawkę witaminy C, tłuszczy i białka. Różnorodność, to następna cecha dobrze zbilansowanej diety. Śniadania, obiady, kolacje i desery, powinny być złożone z nieco innych produktów. W ten sposób każdy z nas ma szansę dostarczyć do organizmu wszystkie potrzebne witaminy.
Kolejną ważną rzeczą, jest regularność. Mówi się, że jelita nam się odwdzięczają, jak o nie dbamy. Dodatkowo, jelita lubą ciepło i regularność. Spożywając posiłki w regularnych odstępach czasu, możemy liczyć na lepszą perystaltykę jelit. Istotne jest więc to, w jaki sposób ułożymy sobie dietę na schudnięcie. Trzeba dobierać produkty i posiłki według wyżej wymienionych kryteriów. Wiele osób obecnie sama układa sobie diety, więc warto od początku wiedzieć, jak się do tego zabrać.
Wpływ diety na kręgosłup
Nie każdy o tym wie, ale prawidłowa dieta jest kluczowa, nawet jeśli nie cierpimy na otyłość czy nawet nadwagę. Wiele dolegliwości, jakie nam doskwierają, mogą dawać o sobie znać przez bóle kręgosłupa. Jest to bowiem ściśle związane z pracą narządów wewnętrznych – w tym przypadku jelit. Złe nawyki żywieniowe mogą być przyczyną występowania bólów stawów obwodowych. Jak podaje Grzegorz Tokarczyk, na swoim blogu Body Travel – jeśli w naszej diecie przeważają słodycze, fast – foody i podobne, możemy odczuwać przeciążenie i ucisk nie tylko w okolicach brzucha, ale i w plecach.
Jeśli nie dbamy o to, by nasza dieta była regularna i zbilansowana, nasz organizm może szybko sygnalizować nam zły stan poprzez pojawiający się ból. Ta zasada tyczy się nie tylko osób otyłych – jeśli ważymy zbyt mało, brak zbilansowanej diety może działać w taki sposób, że nasz organizm (w tym kręgosłup) jest bardzo osłabiony. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie może być powodem słabego ukrwienia wokół jamy brzusznej i wysokiego ciśnienia. To z kolei wpływa na wzrastanie ciśnienia w krążkach między kręgami i uciążliwy ból.
Warto zatem stale pogłębiać swoją wiedzę na ten temat i tak dobierać odpowiednie produkty bogate w składniki odżywcze, które lubimy.