Zespół na wesele czy DJ? Za i przeciw.

zespół na wesele Śląsk

Wesele zgodnie z polską tradycją jest huczną zabawą dla wszystkich zaproszonych gości, która trwa do białego rana. W czasie zabawy każdy gość powinien się wybawić i wytańczyć. Młoda para jako gospodarze tego wieczoru  muszą w tym celu podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich będzie odpowiedni wybór oprawy muzycznej zabawy weselnej. Wiele par staje przed dylematem czy zatrudnić zespół na wesel czy skorzystać z usług DJ-a.

Co oferuje zespół na wesele?

Podstawową różnicą między tymi dwoma rodzajami prowadzenia wesela, jest sposób prezentowania muzyki. DJ będzie ją odgrywał z płyt lub plików na komputerze. Z jednej strony można mieć pewność, że piosenek tych będzie się miło słuchać, będą w oryginalnym wykonaniu i nie będzie ryzyka, że utwory zostaną źle zagrane, wymowa angielskich słów będzie błędna lub wokal będzie fałszowany. Wiemy, że będą to wykonania jakie każdy zna i lubi. Z drugiej strony jednak może pojawić się zarzut wśród gości, że w ten sposób można posłuchać w muzyki w domu. Repertuar DJ’a zawsze będzie bogatszy, bardziej rozbudowany niż ten który oferuje zespół na wesele. Nie ogranicza go nawet ilość płyt, które jest w stanie wziąć ze sobą, ponieważ coraz częściej używa się dysków twardych z ogromną pamięcią. Dobry DJ jest w stanie na specjalne życzenie gości puścić także mniej znane utwory.
Wiele par organizując wesele musi oszczędzić swój budżet. Koszty i tak są duże. DJ lub prezenter są o wiele tańszą opcją niż zespół na wesele. Najczęściej DJ jest sam, więc zarobionych gaży nie musi dzielić na pozostałą część zespołu. Po drugie puszczanie muzyki z konsoli mniej się męczy niż kilkunastogodzinna gra na instrumentach. Zadaniem DJ-a jest dobrze rozpoznać gości i puścić odpowiednią melodię.

zespół na wesele ŚląskWokal zespołu

Zespół na wesele musi opracować piosenki i zagrać je na żywo. Na rynku jest bardzo duża rozpiętość cenowa za usługi zespołów. Zależne jest to oczywiście czy wynajmowany jest duet wokalny czy kilkuosobowa grupa muzyczna. Repertuar w przypadku zespołu jest ograniczony przez umiejętności wokalne i instrumentalne muzyków. Nie każdy głos pasuje do każdej tonacji, a wiele piosenek jest bardzo trudnych i ciężkich do opracowania. Potocznie zakłada się, że zespół weselny powinien mieć w repertuarze przynajmniej 200 utworów. Jest to całkowicie nieporównywalne do bazy utworów jaką dysponuje DJ. Wynajmując zespół na wesele należy pamiętać, że piosenki wykonywane na żywo zawsze będą się różnić od oryginału. Pod względem instrumentalnym, wokalnym, na przykład będzie inna barwę, albo po prostu melodia będzie zostanie inaczej zinterpretowana. Na weselach wręcz oczekuje się tego, gdyż ma to swój urok i niepowtarzalny klimat. W związku z większą ilością wysiłku, muzycy potrzebują przerw. Prezenter lub DJ mogą grać prawie cały czas. Nie jest to minus, ponieważ na weselach goście także potrzebują mieć chwilę dla siebie, aby porozmawiać czy coś zjeść lub wypić.
Teoretycznie DJ wydaje się znacznie lepszym wyborem niż zespół na wesele (np. ten). Jest znacznie tańszy i bardziej efektywny. Jednak nigdy to nie będzie muzyka na żywo. DJ nie będzie w stanie wejść w interakcję z gośćmi, podjąć rozpoczętą przez gości melodię lub biesiadną przyśpiewkę. Ponad to zespół jest trwale wpisany w polską tradycję zabawy weselnej.

Pan Lotto