Jeśli urlop nad polskim morzem kojarzy Ci się wyłącznie z letnim wypoczynkiem, to czas to zmienić. Dlaczego? Bowiem istnieje co najmniej 5 powodów, dla których warto spędzić ferie zimowe bądź inny wolny czas o tej porze roku właśnie nad Bałtykiem. A jeśli kochasz morze latem, równie dobrze możesz pokochać je i zimą. Tylko jak masz to zrobić, jeśli nigdy zimą nad morzem nie byłeś? Jeśli wciąż się wahasz, to czytaj dalej.
Zimowy urlop nad polskim morzem to dużo mniej turystów
Latem na plażach króluje słynny już na całą Polskę „parawaning” polegający na walce o miejsce na plaży dzięki ogradzaniu własnego terytorium od samego rana przy pomocy parawanu. I choć na zachodnim wybrzeżu zjawisko to jest dużo mniej modne niż na środkowym, to fakt jest faktem, że latem nad morzem nie da się wcisnąć przysłowiowej szpilki. Ludzi jest mnóstwo i to zarówno na plaży, jak i na uliczkach wakacyjnych kurortów. Jeśli zatem kochasz Bałtyk, ale nie przepadasz za tłumem, to zimowy urlop nad polskim morzem jest świetnym kompromisem – zyskasz okazję na złapanie oddechu od codziennego zgiełku i wyciszenie się. W zimowym sezonie również dużo łatwiej znajdziesz miejsca w pokojach gościnnych i nie będziesz musiał dokonywać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, bo jeszcze wiele osób nie docenia morza zimą.
Zimowy urlop nad polskim morzem to więcej jodu
Słyszałeś o dobroczynnym wpływie jodu na organizm? Jeśli tak, to wiedz, że zimą w powietrzu i wodzie morskiej jest go znacznie więcej niż latem, a to ze względu na niższe temperatury wody oraz powietrza i silny wiatr. Z tego samego względu nad Bałtykiem jest większa zawartość jodu niż na przykład nad Morzem Czarnym lub Śródziemnym – im cieplejsza woda, tym większe parowanie, im zimniejsza, tym mniejsze, a tym samym większa zawartość korzystnych dla naszego zdrowia pierwiastków. Nie bój się zatem spacerów nawet przy dużych podmuchach wiatru czy sztormie – to pogoda sprzyjająca Twojemu zdrowiu. Jod odpowiada bowiem za rozwój układu nerwowego u dzieci, które potrzebują go naprawdę dużo, a także za pracę tarczycy u osób dorosłych. Jeśli zatem nie chcesz cierpieć na niedoczynność tarczycy, pakuj walizki i wyjeżdżaj zimą nad Bałtyk.
Dlaczego wypoczynek zimą nad morzem ucieszy Twój portfel, czyli nieco o cenach
Chętnie wyjechałbyś na wakacje nad morzem latem, ale ceny kwater do wynajęcia nieco Cię odstraszają? Nic straconego, z dobrodziejstw i atrakcji oferowanych na wybrzeżu możesz skorzystać także poza sezonem, w tym zimą. Ceny są wówczas dużo niższe, ponieważ właściciele pensjonatów i hoteli czynnych przez cały rok chcą przyciągnąć gości. I chociaż może nie poleżysz na plaży (zresztą zazwyczaj zatłoczonej), a też i pewnie się nie opalisz, ale na pewno wypoczniesz.
Zimowy urlop nad morzem? Skorzystaj z atrakcyjnych pakietów
Poza sezonem można znaleźć dużo ciekawych ofert wypoczynku nad morzem zawierających dodatkowo przyjemne zabiegi dla ciała i duszy. Jeśli zatem marzy Ci się SPA nad Bałtykiem, wybierz się nad morze zimą. Bo chociaż z tego typu ofert najczęściej korzystają seniorzy, czyli osoby powyżej 60. roku życia, kto mówi, że nie możesz wziąć z nich przykładu? Równie dobrze możesz postawić na turnus odchudzający, a efekty wspomagać intensywnymi spacerami po plaży. Uprzedzamy jednak: od chodzenia po piasku bolą łydki!
Zwiedzaj w trakcie zimowego wypoczynku nad morzem
Chętnie wszedłbyś na latarnię morską, ale latem ciągną do niej tłumy? A może chętnie skorzystałbyś z możliwości kąpieli w hotelowym basenie w razie niepogody, ale w sezonie nie ma na to szans, bo jest za dużo ludzi? Możesz być sprytniejszy i na tego typu atrakcje postawić zimą, gdy ośrodki wypoczynkowe nie pękają w szwach, a oferują tyle samo, co latem. To jak, przekonaliśmy Cię, że urlop nad morzem zimą to pomysł równie dobry, co morski wypoczynek w środku lata?