Jak samodzielnie zadbać o zakonserwowanie roweru na zimę?

Brudny rower

Zadbanie o rower obejmuje zarówno systematyczne doglądanie go po przejażdżkach, pilnowanie czy wszystkie części dobrze się sprawują, jak i odpowiednie zajęcie się nim przed okresem zimowym. Kiedy nadchodzi zima i z jeżdżenia na rowerze nici, bo wszędzie ślisko i mroźno, dobrze jest zająć się konserwacją roweru. W jaki sposób zrobić to samemu? Jakich materiałów użyć i jakimi metodami się posługiwać? O tym przeczytacie w tym artykule.

Czym czyścić rower?

Wydaje się, że najlepszym sposobem na brud jest woda, lecz w przypadku rowerów należy zwrócić uwagę na każdą jego część osobno i zastosować konkretne środki czyszczące. Należy pamiętać, że poszczególne części roweru, na przykład łańcuch, muszą być tłuste, a inne powinny być suche. Z pomocą przychodzą różnorodne środki takie jak smary, odtłuszczacze, gąbki i preparaty, a każdy z nich pełni konkretną funkcję. Warto na początku poznać poszczególne specyfiki, które pomogą w dobrej konserwacji roweru, a następnie skupić się na metodach tej konserwacji. Jeśli jesteśmy pewni, że następnym razem będziemy korzystać z roweru dopiero na wiosnę, warto poświęcić trochę czasu i dokładnie go umyć i zabezpieczyć, aby przez zimę był odporny na temperatury, kurz i inne potencjalne czynniki zewnętrzne. W dzisiejszym artykule prezentujemy kilka rozwiązań, które pochodzą ze sklepu PM Bike.

PREPARAT OCHRONNY KROSS S3

S3 FRAME SHINE to zaawansowany polimerowy preparat ochronny.

Na samym początku warto zapamiętać, że w żadnym razie nie powinno spryskiwać się roweru dużym strumieniem wody, wkładać go do wanny pełnej wody, ani w żaden inny sposób nie narażać go na kontakt z dużą ilością wody. Dlaczego? Ponieważ dostaje się ona do wszystkich zakamarków, między innymi do ramy, a nie wszędzie powinna trafić. Czego zatem używać? Można używać zwilżonych ręczników czy szczotek, które pomogą wydobyć brud z trudno dostępnych zakamarków. Dotyczy to w szczególności hamulców, kierownicy i świateł, ale warto w podobny sposób czyścić również różnego rodzaju akcesoria oraz błotniki.

Środki czyszczące do konserwowania roweru

Kiedy już pierwszy brud jest usunięty i chcemy użyć specjalnych środków czyszczących, warto wiedzieć, który jest przeznaczony do której części. Standardowy środek do mycia jest silniejszy niż woda i pomoże pozbyć się grubszych warstw błota czy innego typu brudu zaschniętego na pojeździe. Jest to specyfik użyteczny do różnego rodzaju powierzchni, jednak najlepiej jest się zapoznać z informacją na opakowaniu.

Niezwykle cennym środkiem czyszczącym, ale jednocześnie ochronnym jest preparat ochronny, który pomoże pozbyć się brudu i zabezpieczy cały rower przed niepożądanymi zniszczeniami. Największą zaletą takiego środka jest jego uniwersalność, można nim przemyć zarówno różnego rodzaju tworzywa sztuczne, jak i powierzchnie pokryte lakierem.

Kolejnymi istotnymi do konserwacji roweru specyfikami są różnego rodzaju smary. Przez zakupieniem warto zwrócić uwagę na informację zamieszczoną na pudełku i upewnić się, że kupujemy smar do tej części, do której jest nam potrzebny. Niektóre znajdują zastosowanie w różnych częściach, a inne są przygotowywane z myślą o konkretnej części roweru. Smary, czyli oleje mają za zadanie dobrze natłuścić poszczególne części i zabezpieczyć je przed korozją. Stosowane są, między innymi, do natłuszczania łańcuchów.

SMAR FINISH LINE TEFLONOWY 60 ML

Wysokogatunkowy olej syntetyczny z dodatkiem Teflonu® firmy DuPont.

Jeśli jest środek natłuszczający, niezbędny będzie też preparat odtłuszczający, dzięki któremu z łatwością można usunąć nagromadzony tłuszcz, czy też zbyt dużą ilość tłuszczu pokrywającą niepotrzebnie niewłaściwe części roweru. Sprawdza się także podczas odtłuszczania części ubrań.

Jak zakonserwować rower?

Jeśli rower jest pozbawiony brudu z powierzchni, a my jesteśmy zaopatrzeni w poszczególne preparaty do konserwacji, przyszedł czas na użycie ich. Na samym początku warto sprawdzić, czy przy oliwionych ostatnim razem elementach nie zalega zaschnięty olej – do zmycia go możemy użyć odtłuszczacza. Następnie, używamy oleju do smarowania łańcucha rowerowego oraz do smarowania przerzutek, pancerzy i linek. Zarówno nadmiar wody, jak i wszelkich smarów warto wytrzeć, aby nie dostawały się one w niewłaściwe rejony.

Oczywiście zajmując się czyszczeniem i konserwacją roweru, nie należy zapominać o ochronie swoich dłoni. Liczne zanieczyszczenia pozostałe na rowerze oraz silne substancje do konserwacji mogą oddziaływać na skórę w negatywny sposób, dlatego z całą pewnością przydadzą się grube rękawiczki, w których podczas pracy nie zrobi się dziura. W taki sposób można samemu zadbać o swój rower przed nadejściem okresu zimowego.

 

Pan Lotto