5 sposobów na inwestycję w nieruchomości

domy wilanów

Inwestowanie w nieruchomości to w ostatnim czasie jeden z najpopularniejszych sposobów na lokowanie kapitału w Polsce.

Części osób udaje się utrzymywać z zysków generowanych przez posiadane lokale, dla innych stanowią one dodatkowe źródło dochodów.

W jaki sposób można inwestować w nieruchomości?

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie w nieruchomości. Każdy z nich przynosi mniejsze lub większe zyski i może stanowić dodatkowe, a możliwe, że nawet główne źródło dochodów. Jedno jest pewne: by inwestować w nieruchomości, konieczne jest posiadanie zarówno odpowiedniego kapitału, jak i planu na dysponowanie posiadanym lokalem. Można wymienić pięć podstawowych sposobów czerpania profitów z nieruchomości. Są to:

 • wynajem długoterminowy
 • wynajem krótkoterminowy
 • wynajem na pokoje
 • flip
 • cesja 

Między poszczególnymi sposobami inwestowania w nieruchomości występują zasadnicze różnice formalne, różne są także zalety i wady każdego z rozwiązań.

Wynajem długoterminowy

 • Na czym polega?

Wynajem długoterminowy polega na podpisaniu umowy najmu z najemcą na dłuższy okres wynoszący od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Ten sposób dysponowania nieruchomością jest jednym z częściej praktykowanych przez właścicieli lokali mieszkalnych.

 • Zalety tej metody

Główną zaletą wynajmu długoterminowego jest stabilność zysku. Właściwie skonstruowana umowa pozwala uniknąć przerw w ciągłości najmu, lokal może więc cały czas „sam na siebie zarabiać”. Dodatkową zaletą najmu długoterminowego jest niewielki konieczny poziom zaangażowania właściciela, który stosunkowo rzadko musi poszukiwać nowych lokatorów.

Wynajem krótkoterminowy

 • Na czym polega?

Wynajem krótkoterminowy polega na udostępnianiu lokalu mieszkalnego najemcom na okres od kilku dni do kilku tygodni. Ten typ zarządzania nieruchomościami stał się niezwykle popularny w związku z rozwojem turystyki – mieszkania wynajmowane na krótki czas stanowią dla turystów alternatywę dla hoteli i pensjonatów.

 • Zalety tej metody

Zaletą wynajmu krótkoterminowego jest możliwość uzyskania wysokich zysków w stosunkowo krótkim czasie. Oferty najmu krótkoterminowego zamieszczane są na portalach Airbnb oraz Booking.com ułatwiających właścicielowi dotarcie do potencjalnego najemcy. Należy przy tym brać pod uwagę fakt, że udostępnianie lokalu mieszkalnego na krótki okres wiąże się z koniecznością dużego zaangażowania ze strony właściciela, utrudnia również utrzymanie ciągłości najmu.

Wynajem na pokoje 

 • Na czym polega?

Wynajem na pokoje oznacza udostępnianie najemcom pojedynczych pokoi znajdujących się w jednym lokalu. Ten sposób wynajmu został stworzony w odpowiedzi na potrzeby osób, których nie stać na wynajem całego mieszkania. Odbiorcami ofert wynajmu pokoi są najczęściej studenci oraz osoby dopiero rozpoczynające karierę na rynku pracy.

 • Zalety tej metody

Podstawową zaletą wynajmu na pokoje jest możliwość uzyskania większych przychodów – zysk z wynajmowania każdego pokoju osobno jest większy niż w wypadku wynajęcia całego mieszkania jednemu najemcy. Wyższy zarobek wiąże się jednak również z koniecznością większego zaangażowania ze strony właściciela nieruchomości, który musi znaleźć kilku najemców jednocześnie.

Flip

 • Na czym polega?

Flip polega na kupowaniu nieruchomości w okazyjnych, niskich cenach i odprzedawaniu ich za większą kwotę. W niektórych wypadkach nabywcy taniego lokalu udaje się jego ponowna sprzedaż bez jakichkolwiek ingerencji, częściej jednak dokonuje on koniecznych prac remontowych podwyższających standard nieruchomości, co wpływa na wzrost ceny rynkowej.

 • Zalety tej metody

Zaletą flippingu nieruchomości jest możliwość uzyskania wysokiego jednorazowego zysku. Wiąże się on jednak z większym niż w wypadku wynajmu ryzykiem oraz dużym zaangażowaniem ze strony właściciela lokalu.

 

nowe domy wilanów

Cesja 

 • Na czym polega?

Cesja deweloperska stanowi konstrukcję prawną regulowaną przez Kodeks cywilny, która umożliwia przelew wierzytelności z umowy na inną osobę. Na jej mocy deweloper zobowiązany jest do wybudowania nieruchomości wraz z zakupionym przez nabywcę lokalem, a następnie do wydania lokalu i przeniesienia własności na nabywcę. Nabywca zobowiązany jest z kolei do zapłaty i odbioru lokalu.

 • Zalety tej metody

Cesja daje możliwość spekulacji na rynku nieruchomości i kupowania mieszkań nowych domów na Wilanowie na etapie poprzedzającym budowę. Pozwala to na osiągnięcie wysokich zysków przy odsprzedawaniu gotowego lokalu, o ile deweloper nie postawił w umowie ograniczeń wyłączających możliwość cesji.

Istnieje wiele sposobów inwestowania w nieruchomości. Kluczem do sukcesu jest umiejętne wybranie metody najlepiej odpowiadającej osobistym możliwościom i zapotrzebowaniom.

Redaktor MK