Czy rowery z napędem elektrycznym są drogie w utrzymaniu?

rower elektryczny

Rowery elektryczne stają się coraz bardziej widoczne na polskich drogach. Ich wykorzystanie wiąże się z wieloma korzyściami. Mogą one służyć jako środek transportu do pracy lub  jako narzędzie do uprawiania satysfakcjonującego sportu.

Wiele osób jednak wciąż nie jest przekonana czy kupno roweru z napędem elektrycznym jest właściwym wyborem. Czym charakteryzują się tego typu jednoślady i jakie są koszty ich utrzymania?

Rowery z napędem elektrycznym – szybkie tempo i łatwiejsza jazda

Rowery elektryczne odróżniają się od tradycyjnych jednośladów tym, że posiadają zamontowany silnik o mocy maksymalnie 250 W. Mimo obecności takiego elementu by móc jechać musimy wciąż wykorzystać siłę naszych mięśni podczas pedałowania.

Silnik montowany jest w celu ułatwienia nam jazdy, wspomaga nas w trudnych podjazdach oraz gwarantuje osiągniecie i utrzymanie konkretnego tempa jazdy w krótkim czasie. Silnik posiada specjalistyczny czujnik, który automatycznie wyłącza napęd gdy podczas jazdy osiągniemy prędkość powyżej 25 km/h lub gdy przestaniemy pedałować.

Decydując się na zakup roweru napędzanego elektrycznie koniecznie należy pamiętać o tym, że zgodnie z nowelizacją prawa o ruchu drogowym rower posiadający silnik powyżej mocy 250 W zaliczany jest jako motorower i wówczas wymaga rejestracji, a sama osoba wykorzystująca go do jazdy nie może poruszać się ścieżkami dla rowerzystów. Ponadto rowery elektryczne posiadają akumulator, który musi być co pewien czas ładowany.

Czas niezbędny do naładowania urządzenia może znacznie wahać się w zależności od modelu akumulatora i zazwyczaj mieści się w granicach od 45 minut do nawet 10 godzin. Maksymalnie naładowane akumulatory umożliwiają pokonanie od 30-120 km. Każdy rower napędzany elektrycznie wyposażony jest ponadto w kontroler współpracujący z czujnikiem ruchu. Jego zadaniem jest aktywne rejestrowanie szybkość obrotów korby i to właśnie na tej postawie następuje włączenie lub wyłączenie silnika.

Koszty eksploatacji rowerów elektrycznych

Koszty eksploatacji roweru elektrycznego niewiele różnią się od kosztów jakie ponoszone są w przypadku tradycyjnych jednośladów. Należy przygotować się na wydatki związane z koniecznością smarowania elementów mechanicznych, ewentualną wymianą materiałów eksploatacyjnych oraz dodatkowymi kosztami ładowania akumulatora.

Naładowanie akumulatora może wymagać różnego czasu jednak w przypadku 1 godzinnego ładowania zużycie energii elektrycznej będzie rzędu 0,075 kWh, co przy koszcie energii wynoszącej 0,46 zł/kWh będzie wiązało się z opłatą 0,0345 złotego.

rower-elektryczny

Porównując te wartości z opłatami związanymi z eksploatacją samochodu osobowego, możemy wyciągnąć wniosek, że, rower napędzany elektrycznie jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny. Korzystając z rowerów elektrycznych nie musimy kupować ubezpieczenia OC, jesteśmy zwolnieni również ze wszelkich przeglądów czy regulacji. Ponadto wszytki elementy napędu rowerów są wykonywane z trwałych i odpornych materiałów co sprawia, że taki elektryczne jednoślad będzie mógł służyć nam przez wiele lat.

Rower elektryczny – dlaczego warto?

Rower elektryczny posiada wiele zalet, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Rower napędzany elektrycznie doskonale sprawdza się zarówno podczas jazdy po mieście jak i w trakcie dalszych weekendowych wypraw. Dzięki niemu możemy uniknąć korków i dotrzeć do pracy lub na uczelnię bez zbędnego zmęczenia.

Wykorzystując e-bike do jazdy po szosach lub leśnych ścieżkach możemy bić swoje rekordy, osiągać wyższe prędkości oraz pokonywać trasy, które ze względu na naszą kondycję nie były dotychczas dla nas dostępne. Ponadto rowery napędzane elektrycznie nie są skomplikowane w obsłudze, ładowanie akumulatora nie wymaga wykorzystanie dodatkowego skomplikowanego sprzętu.

Pan Lotto