W biurze spędzamy praktycznie połowę naszego życia. Obecnie siedząca praca jest traktowana jako choroba cywilizacyjna. Naszym jedynym ćwiczeniem jest dotarcie do biurka przy którym siedzimy 8 godzin dziennie. To, w połączeniu z siedzeniem na krześle bez podnóżka, może skutkować złą postawą i słabym krążeniem. Podnóżek sprawia również, że jest nam znacznie wygodniej.
Historia podnóżka
Podnóżki mają bardzo długą historię. Po raz pierwszy pojawiły się w starożytnym Egipcie, gdzie władcy wznosili trony wysoko nad ziemią. Podnóżek był meblem, który sprawiał, że długie siedzenie na tronie było wygodne. Z czasem stawały się one coraz bardziej popularne i osiągnęło to apogeum pomiędzy XVII i XIX wiekiem. Był to wszechstronny mebel na którym część osób siadała, inni opierali stopy, a czasem służyły jako mały stołek dla dzieci.
Obecnie podnóżki to meble biurowe i domowe akcesoria, które sprawiają, że czujemy się komfortowo kiedy siedzimy na krześle.
Zalety podnóżków biurowych
Podnóżek służy nie tylko do tego, aby móc położyć na nim swoje stopy dla wygody. Te meble są bardzo zdrowe dla naszych pleców i nóg. Kiedy ich używamy poprawia się nasze krążenie. Wspomagają one ruchy kończyn i poprawiają naszą postawę utrzymując nogi wyżej. Wiele osób twierdzi, że kiedy stawia stopy na podnóżku czuje się mniej zmęczona i bardziej skoncentrowana na swojej pracy. Dzięki nim po długim okresie siedzenia nasze nogi i pośladki nie są zmęczone, zdrętwiałe ani napięte.
Podnóżki idealnie sprawdzają się przy zmniejszaniu bólu w dole pleców, łagodząc nacisk na kręgosłup, aby umożliwić wyrównanie dolnej i górnej części ciała. Ze względu na fakt, że spędzamy dużo czasu siedząc w pracy bardzo ważne jest utrzymanie tak prostej postawy jak tylko to możliwe.
Codzienne siedzenie przy biurku przez cały dzień jest wystarczająco męczące dla naszego ciała. Naprawdę warto wykorzystać każdy element, który pomoże uniknąć nam obciążania dolnej części pleców.
Jak wybrać odpowiedni podnóżek biurowy?
Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo szeroką gamę podnóżków. Możemy wybrać taki, który najbardziej nam się podoba. Oferują one jednak znacznie więcej. Część modeli kołysze się tam i z powrotem, co wspiera krążenie i zmniejsza nasze zmęczenie. Niektóre mają regulowaną wysokość i kąt. Istnieją modele w stylu hamaka i tradycyjne podnóżki otomańskie. Nasz wybór zależy od tego, które rozwiązanie będzie najwygodniejsze dla naszych stóp i nóg.
Jeżeli walczymy z bólem pleców to warto zdecydować się na zakup podnóżka regulowanego. Wtedy najlepiej dopasujemy go do naszego wzrostu i potrzeb. Jeżeli mamy bardzo duże problemy z kręgosłupem możemy zdecydować się też na nabycie poduszki podpierającej odcinek lędźwiowy. Podnóżek biurowy szczególnie powinny zainwestować się osoby drobne i niskie. Krzesła i biurka są czasami wykonane w jednym rozmiarze, a pozostawienie wiszących stóp nie jest ergonomiczne. Ten mebel rozwiązuje problem i pozwala nawet drobnej osobie oprzeć nogi oraz równomiernie rozłożyć ciężar ciała.
Wybierając podnóżek zawsze weźmy pod uwagę to ile miejsca mamy pod biurkiem. Znajdziemy zarówno modele kompaktowe, które nie będą nam przeszkadzać w żadnej sytuacji, jak i znacznie większe.
W zależności od atmosfery pracy i biura powinniśmy zdecydować się na mebel, który będzie pasował do naszego otoczenia. Jeżeli ważny jest profesjonalny charakter, jak chociażby w kancelarii prawnej, podnóżek powinien być raczej niewidoczny i prosty. W agencji marketingowej możemy zaszaleć z kolorami.