Fotowoltaika do ogrzewania domu – czy to możliwe?

fotowoltaika

Świat stale się rozwija, zmienia się również świadomość społeczeństwa na temat ekologii. Coraz więcej osób zauważa, że można zaoszczędzić sporo pieniędzy, inwestując w różnego rodzaju systemy oparte na odnawialnych źródłach energii, które jednocześnie nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko.

Fotowoltaika to jedno z popularniejszych rozwiązań tego typu. Dzięki niej możliwe jest produkowanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego zupełnie za darmo. Posiadając tak wyprodukowaną energię, można ją spożytkować na wiele różnych sposobów. Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z systemem ogrzewania domu. W ten sposób otrzymujemy instalację, która zapewni nam komfortową temperaturę, korzystając w tym celu z darmowej energii.

Jak połączyć fotowoltaikę z ogrzewaniem domu?

Aktualnie wykorzystywanie fotowoltaiki do ogrzewania domu możliwe jest jedynie w sposób pośredni, ponieważ nie opracowano jeszcze żadnego rozwiązania pozwalającego na jej bezpośrednie użycie do tego celu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest elektryczny system ogrzewania, który zasilany jest energią wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne.

O ile sam system elektrycznego ogrzewania nie jest zbyt opłacalny przy aktualnych cenach prądu, to jeśli będziemy korzystać z darmowego prądu, który dostarcza nam fotowoltaika, rozwiązanie to okazuje się być naprawdę wydajne i opłacalne.

Dlaczego warto połączyć fotowoltaikę z ogrzewaniem domu?

Łącząc fotowoltaikę z ogrzewaniem domu, tworzymy kolejne źródło oszczędności. Energia elektryczna produkowana przez panele fotowoltaiczne jest całkowicie darmowa, dlatego też wykorzystywanie jej w celu ogrzewania pomieszczeń jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Kolejną bardzo dużą zaletą jest to, że inwestując w tego typu system, sprawiamy, że nasz dom staje się przyjazny dla środowiska.

Kupując prąd od dostawcy, który w większości przypadków pozyskiwany jest dzięki elektrowniom węglowym, a także stosując tradycyjne systemy ogrzewania oparte bardzo często na paliwach kopalnych i innych niekoniecznie ekologicznych rozwiązaniach, szkodzimy środowisku.

Posiadając instalację fotowoltaiczną, produkujemy darmową i w pełni ekologiczną energię, którą możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Zaletą elektrycznego ogrzewania opartego na fotowoltaice jest także to, że możemy zastosować w tym przypadku ogrzewanie podłogowe, które jest bardzo komfortowe, wydajne i pozwala pozbyć się całkowicie grzejników, które często psują wystrój wnętrza.

Inwestując w tego typu systemy oparte na odnawialnych źródłach energii, stajemy się również samowystarczalni, co dla wielu osób może być sporą zaletą.

panele słoneczne

Ile można zaoszczędzić?

To, ile będziemy w stanie zaoszczędzić, łącząc instalację fotowoltaiczną z systemem elektrycznego ogrzewania domu, jest kwestią bardzo indywidualną i zależną od wielu czynników. Z pewnością duży wpływ na to ma zapotrzebowanie na energię elektryczną w danym gospodarstwie domowym. Jednak na pewno nie trzeba martwić się o to, czy będzie to inwestycja opłacalna, ponieważ wykorzystujemy w tym przypadku darmową energię uzyskaną dzięki instalacji fotowoltaicznej.

Jedynym wydatkiem będzie koszt zakupu i montażu fotowoltaiki oraz systemu elektrycznego ogrzewania. Później wszystko staje się samowystarczalne. Koszty ogrzewania domu tradycyjnymi sposobami stanowią często około 40 % wydatków ponoszonych na użytkowanie domu. Jak widać, jest to naprawdę spora część, dlatego warto inwestować w fotowoltaikę oraz elektryczne ogrzewania oparte na energii pozyskanej za jej pomocą, po to, aby zredukować wysokość i liczbę rachunków, jakie musimy regularnie opłacać.

Dzięki temu, że nadmiar energii możemy wysyłać do sieci energetycznej, a następnie ją odbierać przy zachowaniu współczynnika odpustu, sprawia, że w lecie, gdy ogrzewanie nie jest nam potrzebne, możemy magazynować energię, którą następnie wykorzystamy podczas ogrzewania wnętrza domu w zimniejszych porach roku.

Jak widać, fotowoltaika daje wiele możliwości i bez problemu można połączyć ją w pewnego rodzaju system hybrydowy, który jednocześnie zapewni nam niezbędną energię elektryczną i ogrzeje nasz dom. Pozwoli nam to wygenerować jeszcze większe oszczędności i przyczynić się do ochrony środowiska, ponieważ zrezygnujemy z centralnego ogrzewania opartego na paliwach kopalnych i innych nie do końca ekologicznych rozwiązaniach. Decydując się na instalacje fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku, warto rozważyć połączenie ich z systemem ogrzewania, aby wspólnie tworzyły jeden sprawnie działający i oszczędny system.

Redaktor MK