Jak odpowiednio dbać o gitarę?

gitara

Jeśli Twoim hobby jest granie na gitarze, to na pewno doskonale wiesz, jak ważne jest odpowiednie dbanie o gitarę i o to, aby była ona zachowana w dobrym stanie. To, czy będziesz o nią odpowiednio dbał, wpływa bardzo mocno na jakość dźwięku, który będzie wydawał z siebie instrument.

Dlatego też nie należy bagatelizować tej kwestii i odpowiednio ją przechowywać oraz dbać na inne sposoby. Jak to robić najlepiej i o czym nie wolno pod żadnym pozorem zapomnieć? Co zrobić, aby mieć pewność, że dźwięk z gitary będzie naprawdę czysty nawet po wielu latach użytkowania? Czy gitara wymaga specjalistycznej pielęgnacji i jeśli tak, to jakiej? Sprawdź!

Odpowiedni futerał na gitarę to podstawa i klucz do sukcesu

Pierwszą podstawową kwestią, na którą koniecznie trzeba zwracać uwagę, jest odpowiednie przechowywanie gitary. To, w jakim miejscu będzie ona stać oraz to, czy będzie schowana w futerale, czy też nie, ma ogromny wpływ na to, jaka będzie jakość dźwięku tego instrumentu. Ważne jest, aby nie stawiać gitary ani przy oknie, ani też blisko kaloryfera. Nagrzewanie się może mieć bardzo negatywny wpływ na kondycję instrumentu. Może prowadzić nawet do odkształcenia płyty w gitarze oraz do pogorszenia jakości strun. Wpłynie to nie tylko na walory estetyczne, ale również na to, jak będzie brzmieć gra na tej gitarze. Dlatego najlepiej trzymać ją w miejscu, gdzie nie jest narażona na bezpośrednie działanie ciepła. Powinna także nie stać w miejscu często uczęszczanym, gdzie będzie ona narażona na różnego rodzaju upadki i inne uszkodzenia. 

futerał na gitaręGitarę należy trzymać w futerale. Musi być on odpowiednio dopasowany do instrumentu, aby mieścił się on w nim bez problemu. Gitara w futerale będzie dobrze zabezpieczona przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie ewentualnego upadku oraz przed działaniem promieni słonecznych. Tak zabezpieczona gitara będzie także się zdecydowanie mniej brudzić, dzięki czemu rzadziej będzie trzeba ją czyścić. Futerał na gitarę jest więc podstawowym i właściwie obowiązkowym akcesorium dla każdego, kto chce uczyć się lub gra na tym instrumencie i chce o niego odpowiednio zadbać, aby nie musieć szybko kupować nowego modelu. Dobry futerał zapewni Twojej gitarze wiele lat doskonałej kondycji oraz sprawi, że będziesz mógł na niej swobodnie grać bez obaw o zmieniający się dźwięk. 

Nie zapominaj o profesjonalnej pielęgnacji instrumentu

Gitara wymaga nie tylko ochrony przed uszkodzeniami, ale także regularnego czyszczenia, Drobinki kurzu i inne drobne zanieczyszczenia osiadają na instrumencie podczas gry oraz bez problemu dostaną się nawet do najbardziej szczelnego futerału. Dlatego też instrument należy systematycznie czyścić z kurzu oraz innych zanieczyszczeń, aby zadbać skutecznie o jego kondycję. Do usunięcia delikatnych zabrudzeń, na przykład kurzu, wystarczy miękka i sucha szmatka. Jednak, aby naprawdę dobrze dbać o gitarę, warto zainwestować w specjalne preparaty do czyszczenia w płynie, które nie tylko pomogą pozbyć się zabrudzeń, ale dodatkowo zabezpieczą powierzchnię przed innymi rodzajami zanieczyszczeń. Dzięki temu instrument naprawdę będzie w dobrej kondycji. 

Gitara to naprawdę wyjątkowy instrument, który cieszy się ogromną popularnością. Aby mógł służyć przez naprawdę długie lata i wydawać z siebie przyjemne dźwięki, warto o niego odpowiednio dbać i pamiętać, jak ważny jest futerał na gitarę. Pozwoli nam to korzystać  z jednego instrumentu przez długi czas i znacznie obniży koszty ewentualnej naprawy.

Pan Lotto