Który regał chłodniczy wybrać: z agregatem wewnętrznym, czy zewnętrznym?

regał chłodniczy do wyposażenia sklepu

Wyposażenie sklepu spożywczego jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na wygodę klientów, ale również obsługi. Niezwykle istotnym elementem wyposażenia sklepu sprzedającego żywność są regały chłodnicze, w których można przechowywać produkty spożywcze wymagające dla zachowania świeżości i przydatności do spożycia niskich temperatur. Są to między innymi: nabiał, wędliny, mięso, napoje, lody, wszelkie mrożonki, dlatego trudno wyobrazić sobie sklep spożywczy bez regałów chłodniczych jako elementu wyposażenia. Powinien on cechować się energooszczędnością, estetyką, łatwością w utrzymaniu czystości i odpowiednio chłodzić, zgodnie z temperaturową klasą urządzenia.

Czym są regały chłodnicze?

Regały chłodnicze pozwalają dzięki dużej powierzchni półek na eksponowanie wielu produktów oraz ich magazynowanie, co pozwala zaoszczędzić miejsce i stworzyć przestrzeń ekspozycyjną wygodną dla klientów. Idealnie sprawdzają się do sprzedaży samoobsługowej, kiedy klient ma możliwość wyboru dowolnego produktu. Wygodny sposób prezentacji towarów na pólkach, także dzięki oświetleniu i jego dostępność nie wymaga pomocy personelu sklepu spożywczego. Poza tym dzięki przestawnym i wygodnym półkom towar można w dowolny sposób na nich ustawiać i prezentować klientom. Rynek oferuje regały o różnej wersji chłodzenia. Dostępny jest wariant chłodzący z temperaturą średnią w zakresie od plus jednego do plus dziesięciu stopni Celsjusza, a także wersję mroźniczą, osiągającą temperaturę od minus dwunastu do minus osiemnastu stopni Celsjusza.

regał chłodniczy jako mebel sklepowy do przechowywania nabiału

W zależności od potrzeb można agregat chłodniczy umieścić u dołu lub u góry urządzenia. Materiał z jakiego został wykonany jest odporny na wilgoć i łatwy w utrzymaniu czystości, co jest niezwykle ważne w przypadku przechowywania i prezentowania żywności. Wygodne drzwi przesuwne lub rozwierane umożliwiają zachowanie w urządzeniu odpowiednich temperatur, bezpiecznych dla przechowywanej w nim  żywności. Wśród regałów chłodniczych wyróżnić można dwa typy urządzeń: regały z agregatem wewnętrznym i regały z agregatem zewnętrznym.

Regały chłodnicze z agregatem wewnętrznym

Regał chłodniczy z agregatem wewnętrznym idealnie sprawdza się w niewielkich sklepach spożywczych. Zaletą tego typu regału jest łatwość uruchomienia i prostota montażu, wystarczy po prostu podłączyć go do źródła zasilania. Zdecydowanie różnią się one cenowo od droższych regałów zasilanych agregatem zewnętrznym, dlatego jest to ich atut, szczególnie dla właścicieli niewielkich sklepów. Jeśli chodzi o eksploatację tego urządzenia, to zdecydowanie rzadziej ulegają one awarii ze względu na mniej skomplikowaną instalację chłodniczą.

lodówka chłodnicza jako mebel sklepowy

Jeśli dochodzi do jakiegokolwiek uszkodzenia, to naprawa jest prostsza i tańsza niż w bardziej skomplikowanym tego typu urządzeniu i nie oznacza przerwania pracy innych mebli chłodniczych. Zaletą regału z agregatem wewnętrznym jest również niewielka powierzchnia, jaką należy dla niego przeznaczyć, ponieważ nie wymaga wygospodarowania specjalnego pomieszczenia na maszynownię. Niestety zużywają one więcej energii elektrycznej przy jednoczesnej emisji w trakcie pracy ciepła, co może być uciążliwe dla pracowników sklepu, a właściciela zmuszać do instalowania klimatyzacji, bądź częstego wietrzenia pomieszczenia. 

Regały chłodnicze z agregatem zewnętrznym

Regały chłodnicze z agregatem zewnętrznym przeznaczone są obiektów spożywczych wielkopowierzchniowych. Ich zaletą jest wytrzymałość, łatwość w eksploatacji i pojemność. W przeciwieństwie do tych z wbudowanym agregatem nie emitują ciepła ani wilgoci. Są zdecydowanie wydajniejsze niż pozostałe regały i obniżają temperaturę otoczenia, co sprzyja przechowywaniu żywności. Wysoki koszt zakupu regału z agregatem zewnętrznym rekompensuje niski koszt eksploatacji. Planując zakup takiego sprzętu należy przygotować specjalne pomieszczenie na agregat chłodniczy i wykonać instalację elektryczną, chłodniczą i do odpływu skroplin. Tego typu urządzenia wymagają także systematycznych okresowych przeglądów, ponieważ awaria jednego z nich powoduje wstrzymanie pracy pozostałych, podłączonych do jednego agregatu. 

Wybór regału chłodniczego z agregatem wewnętrznym lub zewnętrznym zależy od powierzchni sklepu i oczekiwania właściciela, co do eksploatacji takiego urządzenia. Warto także rozważyć zakup lady chłodniczej, która także może okazać się przydatna w wyposażeniu sklepu. 

Pan Lotto