Jak pielęgnować rośliny owadożerne?

rosiczka

Rośliny owadożerne jak sama nazwa wskazuje przystosowały się do łapania i trawienia owadów. Wykorzystują do tego liście, wydzielające enzymy, trawiące małe zwierzęta.

Do roślin owadożernych należą między innymi muchołówki, rosiczki, dzbaneczniki, kapturnice, cephalotusy, pływacze, tłustosze.

Muchołówki

Muchołówki należą do najpopularniejszych roślin dla początkujących hodowców. Ich hodowla nie nastręcza wielu problemów. Łapią one owady, zamykając pułapki po kontakcie  z owadem. Mechanizm  łapania uruchamiany jest przez włoski czuciowe umieszczone w pułapce. Owad, dotykając ich, uruchamia zamykanie się pułapki i zostaje w niej uwięziony. Hodując roślinę w warunkach domowych najlepiej umieścić ją na parapecie południowego  lub zachodniego okna, obficie podlewając, ale deszczówką lub wodą destylowaną, ponieważ woda z kranu nie jest dla niej odpowiednia i może doprowadzić nawet do obumarcia rośliny. Sadzenie muchołówki wymaga użycia torfu o odczynie ph od 3,5 do 4,5. Rynek oferuje sadzonki w różnych rozmiarach, od niewielkich pięciocentymetrowych po dorosłą. 

Rosiczki

Dla początkujących hodowców roślin owadożernych najlepszym wyborem będzie rosiczka. Do łapania owadów służą im lepkie kropelki, do których owad się przykleją, a następnie liść owija się wokół niego, wydzielając substancje trawienne, które wyciągają z jego organizmu substancje potrzebne do wzrostu rośliny. Rosiczki są roślinami bezpiecznymi zarówno dla ludzi i zwierząt. Żywią się one głównie owadami, takimi jak: komary i muszki owocówki. Najkorzystniej ustawić doniczkę z rośliną na południowym, zachodnim lub wschodnim oknie. Wymagają temperatury przynajmniej 15 stopni Celsjusza. Rosiczki lubią wodę, powinny nawet stać w wodzie o głębokości 1 centymetra. Co jakiś czas, najlepiej co dwa tygodnie, należy im zrobić przerwę w podlewaniu na okres do 2 dni. 

pielęgnacja roślinDzbaneczniki

Dzbaneczniki pochodzą z lasów tropikalnych południowo-wschodniej Azji, głównie Malezji, Tajlandii i Indonezji. Dzielą się na nizinne, hybrydowe i górskie i te ostatnie wymagają warunków hodowli zbliżonych do naturalnych. Preferują rozproszone światło i wysoką wilgotność powietrza oraz spadki temperatur, jakie występują na terenach, z których się wywodzą. Podłoże dla dzbaneczników należy utrzymywać stale wilgotne. Temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza.

Kapturnice

Kapturnice w ciekawy i efektowny sposób łapią owady. Duże, głównie muchy łapane są do dużych kielichów, które wabią je kolorami i nektarem. Mucha wpada do kielicha, z którego nie może się wydostać. Kapturnice lubią przepuszczalne podłoże, mieszaninę kwaśnego toru i piasku. W okresie wiosenno-letnim mogą przebywać na dworze. Do podlewania stosujemy wodę destylowaną lub demineralizowaną. Nie lubią one zbyt wilgotnego podłoża. Lubią natomiast dużo światła, dlatego najlepszym miejscem dla nich będzie południowe okno. W okresie wiosenno-letnim mogą przebywać na zewnątrz. Lubią być zraszane, najlepiej robić to rano lub wieczorem. 

Cephalotusy

Cephalotusy pochodzą z Australii. Roślinie należy zapewnić odpowiednie warunki. Posiada on pełzające kłącza, zaopatrzone w drapieżne liście. Mają one charakterystyczny kształt dzbanuszka z pokrywką. Latem roślina może przebywać na zewnątrz. Lubią stanowiska słoneczne i umiarkowane podlewanie. Należy jej zapewnić odpowiednią temperaturę, wysoką w dzień, a niską w nocy. 

Pływacze

Pływacze to rośliny mięsożerne zjadające komary. Ich naturalnym środowiskiem jest staw lub oczko wodne. Ma niezwykle piękne kwiaty w kolorze żółtym. Łapią one owady za pomocą specjalnych pęcherzyków, znajdujących się pod wodą. Nie mając korzeni swobodnie unoszą się na wodzie. Jest to ciekawa rośliną do wykorzystania w przydomowych oczkach wodnych. 

Niektóre rośliny owadożerne i ich pielęgnacja mogą być wyzwaniem, ale posiadając odpowiednią wiedzę jesteśmy w stanie hodować je w warunkach domowych .

Pan Lotto