Nie tylko właściciele działalności gospodarczej potrzebują porad wykwalifikowanych radców prawnych. Również osoby fizyczne często korzystają z ich pomocy, na przykład podczas tworzenia prawomocnych pozwów o rozwód czy separację.
ROZWÓD to w nomenklaturze prawnej rozwiązanie istniejącego związku małżeńskiego na żądanie jednego z małżonków. Prawomocny rozwód, zatwierdzony przez sąd kończy małżeństwo za porozumieniem stron lub obciążając jedną ze stron winą.
SEPARACJA z kolei, to swego rodzaju “rozdzielenie” małżonków. Orzeczona przez sąd, może mieć charakter jedynie formalny lub całkowicie faktyczny.
W definicji prawa istnieje kilka różnic pomiędzy rozwodem i separacją, dlatego też wart skorzystać z fachowego doradztwa w tejże kwestii. Najważniejszą kwestią będzie w tym przypadku fakt, iż po sądownym orzeczeniu rozwodu możliwym jest ponowne zawarcie związku małżeńskiego. Separacja natomiast jest zabiegiem, po którym możliwe jest przywrócenie pierwotnego małżeństwa. Z tego też względu o wiele łatwiej jest uzyskać separację. Wynika to z faktu, iż przy orzekaniu separacji małżonkowie nie muszą udowadniać trwałości czy rozkładu swojego pożycia. W tym przypadku można mówić o swego rodzaju nadziei na to, że małżonkowie jeszcze się pogodzą i będą w stanie “na nowo” funkcjonować jako małżeństwo.
Koszty uzyskania rozwodu i separacji są względnie niewysokie. Przy orzeczeniu porozumienia stron, czyli w przypadku, kiedy małżonkowie nie posiadają wspólnych małoletnich dzieci, koszt separacji wynosi około 100 złotych. Do zatwierdzenia takiego stanu wystarczy zaledwie jedna rozprawa sądowa, zatem czas działa tutaj obok kosztów finansowych zdecydowanie na korzyść obu stron.
Sądowe orzekanie rozwodu może z kolei trwać znacznie dłużej, ponieważ w tym przypadku wymagane jest “dochodzenie” i zdecydowanie o winie jednego ze współmałżonków. Za stwierdzenie nieważności małżeństwa zapłacić należy około 600 złotych, jednakże jest to koszt całkowitego rozwiązania związku małżeńskiego.