Joga ashtanga dla początkujących – wybierz kurs jogi dla siebie

ashtanga joga i asana

Joga staje się coraz bardziej popularna w Polsce dlatego, że oferuje społeczeństwu prowadzącemu głównie siedzący tryb życia, zupełnie inne spojrzenie na życie i jego priorytety. Dla jednych joga będzie ścieżką rozwoju duchowego, prowadzącą, dzięki ćwiczeniom, do wyzwolenia, boskiej jedności, dla innych zaś jeszcze jedną formą aktywności fizycznej, taką jak: bieganie, jazda na rowerze, czy ćwiczenia na siłowni. Nieustanny stres i gonitwa skłania ludzi do poszukiwania jakiejś alternatywy dla standardów przyjętych we współczesnych społeczeństwach europejskich. Często jest nią praktyka jogi.

Co to jest ashtanga joga?

Sama joga to alternatywa, stojąca w zupełnej sprzeczności z wartościami kultury zachodniej, gdzie egzystencja ma prowadzić do poznania siebie, swojego wnętrza, harmonii z całym wszechświatem, którego jesteśmy częścią. System nauczania Ashtanga jogi został udostępniony przez profesora Sri T. Krishnamacharyego, który w bibliotece w Kalkucie odnalazł manuskrypt liczący sobie 500 lat, zawierający system łączący ćwiczenia fizyczne z oddechowymi.

Współczesny świat poznał Ashtanga jogę dzięki mistrzowi Pattabi Joisowi. Dzięki niemu w mieście Mysore,  położonym w południowych Indiach, powstała szkoła Ashtanga jogi, która działa do dzisiaj, prowadzona przez jego wnuka. Nauka tego systemu ludzi zachodu prowadzona przez Pattabhi Joisa spowodowała, że Ashtanga joga stała się najbardziej popularna. Jest to jeden z bardziej dynamicznych rodzajów jogi, w której wykonuje się pozycje zwane asanami zgodnie ze stałą ich sekwencją w połączeniu z oddechem. W pozycjach pozostaje się stosunkowo krótko, bo tylko kilka oddechów, co powoduje, że jest to zdecydowanie bardziej dynamiczna forma, niż inne jej odmiany.

Dla kogo dedykowana jest ashtanga joga?

Ashtanga joga skierowana jest do osób, które w nauce cenią sobie systematyczność i pragną zrozumieć sens i strukturę wykonywanych sekwencji – po to, aby je łatwiej zapamiętać. Jeśli pragniesz zrozumieć, co oznacza tak naprawdę „praktykować jogę”, doświadczyć korzyści tego systemu, nauczyć się technik oddechowych, będących podstawą jogi, to najlepszym wyborem będzie kurs Ashtanga jogi.

Największy nacisk kładzie się w niej na praktykę i systematyczność, dlatego wymaga ona pewnej dyscypliny. Cechą jej jest wykonywanie tego samego zestawu asan, w których pozostaje się na czas 5 oddechów, następnie przechodzi się do kolejnych pozycji. Każdy ruch jest połączony z oddechem, a wzrok skupiony w konkretnym punkcie drishti, oznaczającym skupione spojrzenie. Dzięki wykonywaniu stałej sekwencji asan, umysł nie musi skupiać się na zapamiętywaniu następnej pozycji do wykonania, ponieważ jest ona zawsze taka sama, dlatego można tę formę nazwać medytacją w ruchu.

Doświadczenie idealnego ruchu, prowadzącego do budowania siły charakteru, dobrego samopoczucia, zbalansowanego umysłu oraz pięknej sylwetki będzie udziałem każdego w tej formule. Będzie to pierwszy krok na ścieżce praktykowania jogi, dzięki któremu adepci kursu będą mogli zapoznać się z tajemniczo brzmiącymi terminami: trishtana, drishti, bandha, ujjayi, mysore. Efektem praktyki będzie też umiejętność skupiania umysłu i prawidłowego oddechu, co we współczesnym zagonionym i zestresowanym świecie jest niebagatelną umiejętnością.

praktyka ashtangi jogi

Ze względu na swą dynamikę Ashtanga joga będzie odpowiednia dla osób ceniących sobie fizyczne zmęczenie, ale można ją praktykować także w zaciszu domowym, wykonując asany z intensywnością odpowiadającą naszym indywidualnym potrzebom. Ashanta joga jest ośmiostopniową ścieżką prowadzącą poprzez zasady moralne, pracę nad sobą, pozycje i ćwiczenia fizyczne, kontrolę oddechu i zmysłów, koncentrację, medytację, aż do wyzwolenia umysłu, oświecenia, boskiej jedności.

Alternatywy dla ashtangi jogi

Alternatywą dla ashtangi jogi może być Vinyasa joga, która charakteryzuje się połączeniem ruchu z oddechem, ale przy wykonywaniu asan, które nie są stałą sekwencją. Ten rodzaj jogi sprawia, że oczyszczamy swój umysł z niepotrzebnych myśli, relaksujemy się i odprężamy przy jednoczesnym wzmacnianiu ciała i sprawianiu, że staje się bardziej elastyczne.

Stylów jogi jest niezwykle dużo. Warto spróbować wielu, ale pierwszy krok niech będzie z Ashtanga jogą dla początkujących.

Pan Lotto