Kiedy warto kupić dziecku kamizelkę obciążeniową?

dziecko

U dzieci coraz częściej pojawiają się zaburzenia integracji sensorycznej rozumiane jako umiejętność prawidłowego przetwarzania bodźców odbieranych przez zmysły takie jak: dotyk, wzrok, węch, słuch i smak. Istotną rolę odgrywa tu także zmysł równowagi i czucie głębokie, czyli propriocepcja.

Jest to zmysł umożliwiający odbieranie informacji o ruchu i położeniu poszczególnych części ciała w przestrzeni. Zaburzenia integracji sensorycznej występują samodzielnie lub towarzyszą innym zaburzeniom rozwoju u dzieci takim jak: ADHD, Zespół Aspergera, Zespół Retta, Zespół Hellera.

Jakie są przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci?

Zaburzenia integracji sensorycznej mają poważne konsekwencje w życiu dziecka. Kształtuje się ona w okresie płodowym i trwa do siódmego roku życia dziecka. Jeśli procesy te nie zachodzą prawidłowo, a umiejętności nie rozwijają się w określonym czasie, pojawiają się trudności w jego funkcjonowaniu i zachowaniu.

Przyczyną tego rodzaju zaburzeń są czynniki ryzyka pojawiające się w okresie ciąży, komplikacje okołoporodowe i porodowe, cesarskie cięcie, różnego rodzaju niedotlenienia, które mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie mózgu, palenie papierosów, spożywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz leków. Efektem tych zaburzeń jest niedojrzały układ nerwowy, który nie potrafi w sposób prawidłowy gromadzić i przetwarzać bodźców pochodzących z ciała i z zewnątrz. Przepływające od zmysłów do mózgu informacje powodują, że dziecko nie jest w stanie poradzić sobie z nimi, co powoduje trudności z koncentracją uwagi i uniemożliwia funkcjonowanie w sposób zorganizowany.

Jakie są objawy zaburzeń integracji sensorycznej?

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej mogą być bardzo różne, od nadwrażliwości na bodźce do niedowrażliwości. Najczęściej pojawiają się zaburzenia w obrębie wyżej wymienionych zmysłów. Są nimi:

  • Brak koncentracji uwagi.
  • Trudności w koordynacji wzrokowo – ruchowej.
  • Opóźniony rozwój mowy i trudności z jej rozumieniem.
  • Obniżona wrażliwość na bodźce lub nadwrażliwość na nie.
  • Nieprawidłowy rozwój aktywności ruchowej, nadmierna ruchliwość.
  • Trudności z samoobsługą.
  • Trudności w zachowaniu takie jak impulsywność, upór.

Kamizelka obciążeniowa i jej rola w terapii sensorycznej

Kamizelkę obciążeniową stosuje się w terapii sensorycznej. Jest to pomoc stosowana przez terapeutów, która daje niezwykle pozytywne efekty. Posiada ona status wyrobu medycznego, który wytwarza się na zamówienie. Służy ona do wywierania głębokiego nacisku na ciało w celu poprawy jego reaktywności na bodźce. Obciążenie sprzyja rozluźnieniu i skupieniu, a także prowadzi do spadku lęku i pobudzenia. Jest to niezwykle skuteczna pomoc dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, gdyż dzięki niej poprawia się ich koncentracja i skupienie na wykonywanym zadaniu, co przyniesie pozytywne efekty w nauce. O zastosowaniu kamizelki obciążeniowej powinien zdecydować rodzić po konsultacji z terapeutą specjalizującym się w integracji sensorycznej, który wykluczy jakiekolwiek przeciwwskazania. Jej zadaniem jest także wspieranie terapii.

Komu dedykowana jest kamizelka obciążeniowa?

Naukowcy, dzięki swoim badaniom, potwierdzili wpływ obciążenia, a dzięki temu docisku na organizm człowieka. Efektem jest rozluźnienie, wzrost skupienia, ograniczenie lęku, pobudzenia i lepsze funkcjonowanie dziecka. Okazuje się, że stosowanie kamizelki obciążeniowej przyczynia się do wzrostu serotoniny, popularnie nazywanej hormonem szczęścia, a także neuroprzekaźników, których niedobór pojawia się we wszelkiego rodzaju zaburzeniach rozwojowych. Kamizelka obciążeniowa polecana jest dzieciom z zaburzeniami rozwoju takimi jak autyzm, ADHD, nadpobudliwość ruchowa, Zespół Retta, Hellera czy Aspergera i wielu innych. Wykorzystywana jest do stymulacji czucia głębokiego, wyciszenia, rozluźnienia, skoncentrowania podczas zajęć w przedszkolu czy szkole. Mogą być z powodzeniem noszone podczas zabawy, jak i po prostu jako zwykła część garderoby w czasie dnia. Pacjenci odczuwają wiele pozytywnych zmian takich jak poprawa komunikacji z otoczeniem, wzrost koncentracji, komunikatywności, spadek pobudzenia. Jej noszenie ma niezwykle istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

dziecko

Jak dobrać kamizelkę obciążeniową u dzieci?

Noszenie kamizelki obciążeniowej dla dzieci powinno być częścią terapii, dlatego rodzice muszą skonsultować jej stosowanie z terapeutą integracji sensorycznej. Jej stosowanie powinno mieć uzasadnienie i być weryfikowane pod względem skuteczności. Należy pamiętać, że obciążenie kamizelki uzależnione jest od masy ciała dziecka. W jej środku znajdują się kieszonki, w których rozmieszczone są woreczki z obciążeniem, równomiernie z przodu i z tyłu. Nosi się ją dopasowaną i zapiętą na początku terapii przez okres nie dłuższy niż dwie lub trzy godziny dziennie.

Redaktor MK