Najciekawsze trasy rowerowe w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru

człowiek z rowerem

Aktywny wypoczynek to szansa na poprawę kondycji, zobaczenie przepięknych, nowych miejsc i przeżycie wspaniałej przygody!

Jeśli planujecie wyprawę rowerową obfitującą w piękne widoki – zielony las, rwącą rzekę, architektoniczne perełki, muzea i wiele innych, polecamy Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Park ten znajduje się na Dolnym Śląsku – w tym regionie znajdziecie także 11 innych parków krajobrazowych, dlatego warto zostać tu na dłużej! Przed wyruszeniem w trasę warto dobrać odpowiedni sprzęt – Park Krajobrazowy Doliny Bobru znajduje się na bardzo zróżnicowanym pod względem rzeźby krajobrazu terenie Kotliny Jeleniogórskiej, Pogórza i Gór Kaczawskich oraz Pogórza Izerskiego i obejmuje swoim obszarem niemal 11 tys. ha pomiędzy Jelenią Górą, Wleniem a Lwówkiem Śląskim. Możesz podzielić wycieczkę na kilka części, by niczego nie przegapić – pierwszy dzień poświęcić na zwiedzanie Jeleniej Góry, zanocować we Wleniu i tam spędzić drugi dzień, zwiedzając m.in ruiny zamku we Wleniu – czyli inaczej, pałac Lenno. Trzeciego dnia możesz wyruszyć w podróż jedną z tras rowerowych zaczynających się we Wleniu. Opcji jest wiele, dlatego możesz wybrać kierunek, który najbardziej Cię interesuje. Jeśli chcesz wsiąść na rower, najpierw dobrze zaplanuj trasę i wybierz tę, która najlepiej odpowiada Twoim możliwościom!

Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy „Dolina Bobru”

To najdłuższa, bo aż 122-kilometrowa trasa. Szlak rozpoczyna się w Lubawce – prowadzi od przejścia granicznego przez Kamienną Górę, Marciszów, Rudawski Park Krajobrazowy, Janowice Wielkie i Góry Sokole, następnie dotrzesz do centrum Jeleniej Góry, gdzie możesz odpocząć i coś zjeść. Stamtąd udaj się w stronę Wzgórza Krzywoustego – w tym miejscu możesz się zatrzymać i wejść na wieżę, by podziwiać panoramę okolicy. W okresie wakacyjnym jest ona czynna do 20. Po wyjściu z wieży jedź w stronę Perły Zachodu i Siedlęcin. Jeśli chcesz zjechać do Pilchowic, kieruj się brzegiem jeziora wrzeszczyńskiego.

Kiedy przekroczysz Bóbr, szlak wchodzi na leśną drogę i prowadzi do osady – w tym miejscu ponownie przejeżdżasz przez rzekę i skręcasz w kierunku Czernicy. Jeśli wieczorową porą dotrzesz do Modrzewia, możesz zjechać do Wlenia i tam znaleźć nocleg. Pozwoli to na kontynuowanie trasy rano – najpierw kieruj się w stronę ulicy Kasprowicza, później w Polną, gdzie będziesz mógł podziwiać panoramę miasta i Górę Zamkową. Trasa prowadzi też przez Grzębską Górę, Agatową Skałę aż do opuszczenia terenu Gminy Wleń. Dalej przez Górczycę, Sobotę i Dębowy Gaj, przez „Szwajcarię Lwówecką”, centrum Lwówka Śląskiego, i Rakowice, „Husarski Skok” i Włodzice szlak dociera do Bolesławca i się kończy.

Trasa rowerowa Wleń- Marczów

To zdecydowanie krótsza trasa, ponieważ ma zaledwie 11,9 km długości. Nada się więc dla początkujących, zwłaszcza że nie spotkasz na jej drodze trudnych do pokonania miejsc.

Wyruszasz z Wlenia, następnie przejeżdżasz przez Bystrzycę, Przeździedzę i kończysz w Marczowie. Po drodze zwróć uwagę na zabytki architektury łużyckiej — w tym kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej wybudowany w XVIII w. To przepiękna budowla gotycka, przy której zdecydowanie warto się zatrzymać.

rower w lesie

Trasa Rowerowa Wleń – Lubomierz

Po noclegu we Wleniu możesz pojechać także w stronę Pławnej, przez Pławnę Górną do Lubomierza. To również bardzo łatwa trasa o długości ok. 15,5 km. W Pławnie warto zatrzymać się w Zamku Legend Śląskich, by dowiedzieć się czegoś ciekawego o regionie i chwilę odetchnąć. Trasę tę polecamy też dla fanów kina! W Lubomierzu bowiem znajduje się Muzeum Kargula i Pawlaka, ponieważ to właśnie tam kręcono sceny z filmu „Sami Swoi”.

Trasa wokół Jeleniej Góry

Rozpoczynasz od Zabobrza, następnie przez Płoszynkę docierasz do Siedlęcina. Od Wieży Książęcej możesz podążać Bobrowym Jarem, dzięki czemu będziesz miał szansę zobaczyć Perłę Zachodu – przepiękny gościniec powstały w 1927r.

Po zobaczeniu Ratusza ulicą Konopnicką dojedziesz do Dworca Głównego. Stamtąd możesz ruszyć pod Zamkową Górę, do Łomnicy i Wojanowa. Później przez Maciejową i Dziwiszów i z powrotem do Zabobrza. Długość trasy to ok. 35 kilometrów, czas na pokonanie takiego dystansu to mniej więcej 5 godzin.

Redaktor MK