Nowoczesne samochody – rzeczywiście są takie ekologiczne ?

Mówi się, że współczesne samochody są bardziej ekologiczne od tych pojazdów, które kiedyś były używane i były w obiegu. Czy jednak jest to prawda? W teorii tak, w dzisiejszych czasach w Europie istnieją specjalne normy, które samochody muszą spełniać, aby mogły być dopuszczone do użytku. Jedną z najważniejszych norm jest ta, mówiąca o maksymalnej ilości czynników szkodliwych w spalinach, jakie samochód może wyprodukować. Teoretycznie więc, samochody po prostu muszą być teraz bardziej ekologiczne, niż były kiedyś. A jaka jest praktyka? Cóż, ten element, który oczyszcza spaliny z czynników szkodliwych, czyli filtr DPF jest częścią bardzo drogą i wielu kierowców decyduje się na jego usunięcie. Warto wiedzieć, że jest to nielegalne.

Do czego służy filtr DPF?

Jak już zostało wspomniane, filtr DPF służy do oczyszczania spalin z czynników szkodliwych. To właśnie dzięki tej części współczesne samochody mogą nazywać się bardziej ekologicznymi. Niestety, całkiem spora grupa kierowców uważa, że ta część nie jest potrzebna i uskutecznia usuwanie DPF. Nie jest to dobre rozwiązanie nie tylko ze względu na środowisko. To jest część, która we współczesnych samochodach po prostu ma być, jej obecność jest wymagana, a gdy jej nie ma nakładane są wysokie mandaty, a czasami nawet są konfiskowane samochody.

Co w takim razie zrobić, jeżeli filtr DPF się zepsuje i przestanie działać tak, jak należy? Warto wiedzieć, że niestety ta część samochodowa jest naprawdę bardzo droga i potrafi kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Raczej nikomu nie widzi się kupowanie więc nowej części w momencie, gdy stara się zepsuje! Ale czy jest jakaś alternatywa? Oczywiście że jest! Jest nią czyszczenie, regeneracja lub naprawa DPF! Takie działania są wykonywane w specjalistycznych pralniach DPF, które za tę usługę biorą zaledwie kilka procent ceny nowej części. Jest to więc coś znacznie bardziej opłacalnego dla kieszeni kierowcy.

Naprawa DPF

Co sprawia, że filtr DPF się psuje?

Filtr DPF psuje się w ten sposób, że osiadają na nim cząsteczki, które go brudzą i blokują. Aby więc go naprawić, trzeba go wyczyścić. Niestety ręcznie nie jest to możliwe, potrzeba do tego specjalnej maszyny, która tego dokona. Jak już zostało wspomniane, takich napraw można dokonać w specjalnych warsztatach, w których taka maszyna się znajduje. Dzięki naprawie filtra DPF i jego regeneracji, nadal będzie można korzystać z samochodu.

Bo warto jest wiedzieć, że brak filtra DPF jest widoczny gołym okiem, policjanci są więc w stanie bardzo szybko dojść do tego, które auto nie ma tej części. Samochód, który nie ma filtra DPF wydziela z rury wydechowej czarny dym, co oczywiście nie ujdzie niczyjej uwadze.

Zdecydowanie nie warto więc pozbywać się tej części z samochodu, bo początkowa oszczędność, może zamienić się na duże mandaty i duże wydatki w niedługim czasie. Jeżeli filtr cząstek stałych w twoim samochodzie zepsuł się lub nie działa tak, jak powinien, to powinieneś poddać go regeneracji. To sprawi, że jazda samochodem stanie się bardziej ekonomiczna, ponieważ spadnie zużycie paliwa i bardziej ekologiczna, bo filtr będzie oczyszczał spaliny z czynników szkodliwych!

 

Pan Lotto