Obraz na szkle, płótnie czy płycie MDF – który wybrać?

sypialnia

Współczesny rynek reprezentuje bogaty wybór w kwestii wykonywania nadruków na indywidualne zamówienie klienta. Jeszcze kilka lat temu były to rzadko spotykane rozwiązania. Druk wielkoformatowy na płycie MDF wymagał nie lada kunsztu i znalezienia odpowiedniej drukarni, która byłaby w stanie podjąć się wyzwania. Obecnie takie usługi pełni coraz więcej firm, dzięki zastosowaniu wygodnej i sprawdzonej metody druku UV. Do wyboru są nadruki naniesione na szkło hartowane, płótno lub płytę MDF. Która opcja będzie najlepsza?

Obraz na szkle

Ta forma dekoracyjna cieszy się ogromną popularnością. Najczęściej jest stosowana w łazience oraz kuchni w formie paneli szklanych. Z powodzeniem zastępuje dekoracyjną glazurę i terakotę, która wymaga znacznie więcej pracy przy położeniu oraz jest bardziej kosztowna. Obraz na szkle doskonale sprawdza się, kiedy zostanie zamontowany na miejscu płytek kuchennych, pełniąc dokładnie tę samą funkcję – ochronę ściany przed wilgocią i zabrudzeniami. W małej kuchni obraz w formie panelu może przykryć całą powierzchnię pomiędzy blatem a szafkami kuchennymi. Ważne, aby szkło zahartować, by było odporne na uderzenia. W łazience taką formę dekoracji można ciekawie wkomponować między kafelki, ewentualnie całą ścianę pokryć tego typu kolorowymi dekorami, przykładowo w formie szklanej mozaiki. Największe markety budowlane maja w swojej ofercie kilka gotowych wzorów tego typu obrazów, a jeżeli taka opcja wyboru jest niewystarczająca, można zlecić indywidualne zamówienie na wybraną grafikę, w sklepie świadczącym drukowanie metodą UV.

Obraz na płótnie

Nawiązuje do tradycyjnej techniki malarskiej. Grafika zostaje naniesiona w formie wydruku UV na płótno, które jest naciągane na krosno, czyli blejtramy. Taka forma dekoracji doskonale sprawdzi się w salonie czy sypialni, nadając jej klasyczny wygląd i wprowadzając kameralną atmosferę. Obrazy na płótnie można wieszać bez ramy albo jeżeli chcemy dodać więcej elegancji, włożyć w ozdobną ramę. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie osobnych kadrów, z fotografii na oddzielnych fragmentach płótna, które można połączyć w jedną kompozycję ścienną. Należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu obrazu przed zarysowaniem czy ekspozycją słoneczną, poprzez pokrycie odpowiednim lakierem czy werniksem. Jeśli zakupu dokonujemy w internetowym sklepie Magic&Style, powierzchnia druku na płótnie zostaje zabezpieczona warstwą PCV.

obraz na ścianie
Obraz na płycie MDF

Jest to tańszy odpowiednik obrazu na płótnie, aczkolwiek nie odbiegający jakością i trwałością. Zaletą jest mniejsza waga co pozwala na wieszanie wielkoformatowych wydruków. Podobnie jak przy obrazach na szkle i na płótnie, grafika jest naniesiona metodą UV. Aby nie uległa zniszczeniu czy blaknięciu warto ją zabezpieczyć odpowiednią warstwą ochronną bądź zakupić z naniesionym już laminatem. Obrazy na płycie MDF sprawdzą się w przedpokojach, pokojach dziecięcych czy pomieszczaniach, przeznaczonych do codziennej pracy. Doskonale sprawdzają się grafiki w stylu pop-art, gdzie elementy wyposażenia wnętrza są utrzymane w stylu loftowym.

Która forma obrazu będzie najlepsza?

Przedstawione formy dekoracji wnętrz mają swoje zalety jak i wady. Obrazy na szkle, szczególnie hartowanym, na pewno są najbardziej trwałe i łatwe w utrzymaniu. Jednak są ciężkie i wymagają odpowiedniego zamontowania. Im format jest większy, tym zadanie jest trudniejsze i bardziej kosztowne. W przypadku obrazu na płótnie, zyskuje się zupełnie inny efekt dekoracyjny. W przeciwieństwie do szkła, przypomina tradycyjny obraz, wykonany techniką malarską. Dodatkowym atutem są blejtramy, które są zbijane z fragmentów świeżego drewna i mogą roztaczać zapach po całym wnętrzu. Minusem jest wysoki koszt oraz mniejsza odporność na zniszczenia. Ostatnia propozycja, czyli obraz na MDF, jest najtańszą wersją, aczkolwiek naniesiona grafika nie odbiega jakością i wytrzymałością od poprzednich metod. Płyta jest zdecydowanie grubsza niż szkło i ma tendencję do odkształcania się. W Magic&Style, który również posiada swój lokal stacjonarny w Bielsko-Białej, można dokonać wyboru gotowej grafiki bądź obejrzeć każdą z proponowanych form obrazu, aby zdecydować się na zamówienie indywidualne. W zależności od pożądanego efektu, sposobu montażu oraz planowanego budżetu, każdy powinien znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

Pan Lotto