Oświetlenie elewacji domu – jakie wybrać?

dom

Oświetlenie to bardzo ważny element każdego budynku, a tym bardziej domu mieszkalnego. Dzięki niemu możliwe jest swobodne poruszanie się i wykonywanie różnego rodzaju czynność po zmroku, co bez oświetlenia byłoby niemożliwe.

Oprócz tego oświetlenie może też pełnić rolę dekoracyjną, co bardzo często widać szczególnie w dużych miastach, gdzie różnego rodzaju zabytki, czy też inne atrakcje turystyczne i nie tylko oświetlone są z zewnątrz. Nadaje to im pewnego charakteru i sprawia, że pięknie prezentują się również w nocy, a często to właśnie po zmroku wyglądają najlepiej. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj oczywiście odpowiednia elewacja i oświetlenie, które potrafi ukazać jej strukturę oraz bryłę budynku w unikatowy i ciekawy sposób. Z tego względu oświetlenie elewacji jest coraz częściej stosowane również w domach mieszkalnych, gdzie sprawdza się idealnie.

Czym jest elewacja?

Elewacja to według definicji zewnętrzna powierzchnia ściany budynku, wraz z wszelkimi znajdującymi się na niej elementami dekoracyjnymi i innymi. Elewacja może być wykonana z różnych materiałów, jednak najczęściej wykorzystuje się w tym celu specjalny tynk, a czasami jest to także cegła, drewno, kamień, beton itd. Zazwyczaj elewacja kojarzy się w pierwszej chwili z warstwą, której głównym celem jest nadanie budynkowi ładnego i estetycznego wyglądu. Oczywiście jest to prawda, jednak nie jest to jej jedyna funkcja. Warstwa ta pełni również bardzo ważną rolę ochronną i zabezpiecza ściany budynku przez różnego rodzaju uszkodzeniami czy też skutkiem oddziaływania niekorzystnych warunków pogodowych i wilgoci. Ściany pozbawione elewacji bardzo szybko wchłonęłyby wodę, co z pewnością doprowadziłoby do znaczącego pogorszenia ich trwałości, a także mogłoby sprzyjać powstawaniu grzybów i innych szkodliwych patogenów na ich powierzchni. Z tego też względu na zewnętrznej stronie ścian budynku stosuje się elewację, która zabezpiecza ściany i jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną budynku.

Dlaczego warto dodatkowo oświetlić elewację?

Elewacja bardzo ładnie prezentuje się w dzień, ale w nocy jest całkowicie niewidoczna, przez co sam dom traci sporo na wyglądzie i staje się nieatrakcyjny. Oświetlenie elewacji znacząco to zmienia, co można zobaczyć na przykładzie różnego rodzaju zabytków, których elewacja po zmroku bardzo często jest dokładnie oświetlana i dzięki temu budynki te zachwycają swoim wyglądem również w nocy. Takie oświetlenie to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku domów, które posiadają ciekawy kształt, różnego rodzaju elementy dekoracyjne oraz elewację o wyraźniej i charakterystycznej strukturze. W przypadku takich budynków oświetlenie elewacji znakomicie uwypukli wszelkie ciekawe i atrakcyjne elementy bryły budynku oraz strukturę elewacji, która po oświetleniu pod odpowiednim kątem może całkowicie odmienić wygląd budynku. Warto więc rozważyć inwestycję w oświetlenie elewacji, ponieważ jest to często najlepszy sposób na to, aby w dość tani i skuteczny sposób uatrakcyjnić wygląd domu po zmroku.

Jakie lampy stosuje się do oświetlenia elewacji budynków?

Elewacja to zewnętrzna część ścian budynku, z tego względu, jeśli chcemy ją oświetlić, musimy pamiętać o tym, że nie możemy w tym celu wykorzystać zwykłego oświetlenia wewnętrznego. Niezbędne jest w tym przypadku zastosowanie odpowiednich opraw, które skutecznie zabezpieczą całą elektronikę przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a w szczególności przed wilgocią. Wybierając odpowiednie lampy zewnętrzne do oświetlenia elewacji, można mieć pewność, że doskonale spełnią one swoje zadanie i z pewnością posłużą długi czas.

dom

Do oświetlenia elewacji najczęściej wykorzystuje się specjalne projektory lub naświetlacze LED, które generują dużo światła i skutecznie oświetlają duży obszar. Oprócz tego stosuje się także oprawy gzymsowe lub kinkiety zewnętrzne, które bardziej pełnią rolę dekoracyjną i skutecznie ukazują strukturę elewacji. Planując zakup i rozmieszczenie oświetlenia elewacji warto wziąć pod uwagę to, jak duży obszar chcemy oświetlić oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Oświetlenie budynków z pewnością będzie się różniło w zależności od tego, czy chcemy oświetlić cały dom w równomierny sposób, czy też zależy nam jedynie na subtelnym efekcie dekoracyjnym.

Redaktor MK