Zalety i wady ekogroszku

ekogroszek

Zakup pieca na ekogroszek to dziś jedna z popularniejszych i dość ekonomicznych decyzji podejmowanych przez właścicieli domków jednorodzinnych. Ogrzewanie domu miałem węglowym, choć kiedyś zupełnie nie do pomyślenia, dziś cieszy się dużą popularnością ze względu na płynące z takiego rozwiązania korzyści.

Ekogroszek to paliwo stałe, które produkuje się na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Opał ten jest przy tym paliwem oczyszczonym, znacznie bardziej ekonomicznym i bezpiecznym dla środowiska niż tradycyjny nieoczyszczony węgiel.

Dodatkowo, ekogroszek spełnia wszelkie niezbędne normy Unii Europejskiej dotyczące minimalnej zawartości siarki i wytwarzanego popiołu, stanowiąc dzięki temu wypadku w pełni ekologiczny materiał opałowy. Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest jednak na dłuższą metę korzystne i czy zalety faktycznie przyćmiewają ewentualne wady rozwiązania?

Wady ekogroszku

Rozważania o ekogroszku warto zacząć od wad, głównie dlatego, że jest ich znacznie mniej i w zestawieniu z zaletami tej konkretnej formy opału stają się one właściwie nieistotne.

Do największych problemów, na jakie narzekają właściciele pieców na ekogroszek należą z pewnością początkowe koszty zakupu i instalacji odpowiedniego pieca retorowego oraz obawy, że z powodu dużej ilości mechanizmów piec taki będzie często się psuł.

Nie chcemy oczywiście twierdzić, że wysokie koszty zakupu pieca są mitem. Niewiele osób zauważa jednak, że początkowy koszt włożony w zakup i instalację pieca na ekogroszek szybko zwraca się w postaci mniejszych kosztów eksploatacji i zakupu opału na przestrzeni całego sezonu grzewczego.

Duży wydatek zdecydowanie bardziej zaznacza się w budżecie rodzinnym niż comiesięczne, nieco wyższe ceny opału, jednak nawet poprzez próbę odkładania różnicy cenowej pomiędzy opłatami za ogrzewanie w trakcie sezonu, odbudowanie budżetu przeznaczonego na zakup pieca nastąpiłoby niezwykle szybko.

A usterki? Przy odpowiedniej dbałości o piec i stosowaniu się do wytycznych producenta, ryzyko popsucia się pieca „ot tak” jest naprawdę znikome.

Zalety ekogroszku

Ogrzewanie ekogroszkiem to przede wszystkim wygoda, której nie doświadczymy w przypadku innych metod opałowych. Nie ma tu konieczności ustawiania odpowiedniej temperatury w domu czy ciągłego włączania i wyłączania pieca.

Po odpowiednim wyregulowaniu kotła, cały proces ogrzewania realizuje się automatycznie. Obsługa takiego pieca to stosunkowo łatwe zadanie, z którym poradzi sobie bez problemu każdy właściciel domu. Zautomatyzowanie procesu podawania opału pozwala na zachowanie równomierności i ciągłości jego zużycia, co nie tylko wpływa na wygodę użytkownika, ale i okazuje się być metodą bardzo ekonomiczną.

Prosta obsługa kotła sprowadza się do zasypania podajnika odpowiednią ilością ekogroszku mniej więcej raz na tydzień i to właściwie tyle.

ekogroszek

Ekogroszek to odsiarczone, wysokokaloryczne paliwo grzewcze, które chętnie wybierane jest dziś jako alternatywa dla innych materiałów opałowych przede wszystkim dzięki zmniejszonej szkodliwości tego rozwiązania dla środowiska.

Ekogroszek jest znacznie tańszy już na poziomie zakupu samego paliwa grzewczego, a jego eksploatacja pozwala na dalsze oszczędności związane z niskim zużyciem materiału. Tanie nie koniecznie oznacza jednak złe.

Stosowanie wysokiej jakości wysokokalorycznego ekogroszku jest rozwiązaniem ekonomicznym i ekologicznym. Ekogroszek wykorzystuje pełną nominalną moc kotła i pozostawia małe ilości popiołu, a obrotowy palnik zamontowany jako jeden z mechanizmów pieca zapobiega powstawaniu tzw. spieków, co dodatkowo wpływa na zwiększenie wydajności takiego systemu ogrzewania.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że ogrzewanie ekogroszkiem jest korzystne dla środowiska. W porównaniu do ogrzewania z użyciem oleju bądź tradycyjnego węgla, ekogroszek emituje znacznie mniej zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska naturalnego.

Dobry ekogroszek pali się długo, dostarczając dużo ciepła i pozostawiając niewiele zanieczyszczeń, a także minimalne ilości substancji szkodliwych. Parametry, jakie powinien posiadać dobry ekogroszek, to przede wszystkim granulacja na poziomie 5-25 mm, kaloryczność powyżej 24MJ/kg, zawartość popiołów poniżej 6%, zawartość siarki mniejsza niż 1%, oraz zawartość wilgoci poniżej 10%.

Parametry takie pozwalają, by w trakcie spalania ekogroszku emitowane jest było aż o 25% mniej dwutlenku węgla, o 97% mniej tlenku węgla i aż o 92% mniej pyłów zawieszonych w powietrzu, znanych potocznie jako smog. Nie ma więc wątpliwości, że początkowy wkład finansowy w zakup pieca na ekogroszek jest inwestycją, która się opłaca.

Pan Lotto